Pfizer/BioNTech, Delta Varyantına Karşı Aşısını Güncelledi: 3. Doz Olarak Vurulabilir

Pfizer/BioNTech, Delta Varyantına Karşı Aşısını Güncelledi: 3. Doz Olarak Vurulabilir
0

Pfizer, ABD Sağlık Bakanlığı’na bağlı FDA‘ya yeni bir başvuru yapacağını açıkladı. Bu başvurunun amacı, aşının güncellenmiş versiyonunun üçüncü doz olarak vurulmasını amaçlayacak. Şirket yetkilileri, aşıyı güncellediklerini ve bu güncellenmiş versiyonunun özellikle de delta varyantına karşı etkili olduğunu açıkladılar.


Pfizer ve BioNTech iş birliğinde geliştirilen, Türkiye’de de aktif olarak kullanılmakta olan mRNA tabanlı koronavirüs aşısı ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Pfizer, ABD Sağlık Bakanlığı’na bağlı FDA’ya yeni bir başvuru yapacağını açıkladı. Bu başvurunun nedeni, koronavirüs aşısına üçüncü doz için izin verilmesi olacak.

Ancak Pfizer’ın kast ettiği üçüncü doz, Türkiye’de uygulanan 3. dozdan biraz daha farklı. Pfizer yetkilileri, mRNA tabanlı aşı üzerinde güncelleme yaptıklarını, aşının yeni halinin yeni koronavirüs varyantlarına karşı daha fazla etkili olacağını ifade ediyorlar. Özellikle de delta varyantına göre güncellenen aşının, ikinci dozdan sonraki 12 ay içerisinde vurulması gerekiyor.

FDA’dan onay gelirse, aşının güncellenmiş versiyonu da kullanılacak
FDA, BioNTech ile Pfizer’in ortak olarak geliştirdiği mRNA aşısına daha önce “acil kullanım izni” vermişti. 11 Aralık 2020’de verilen bu izin, aşının farklı ülkelerde uygulanmaya başlamasını sağlamıştı. FDA, aşının yeni versiyonunu da onaylarsa, delta varyantına karşı da bir silah edinmiş olacağız.
Koronavirüs aşısıyla ilgili yapılan açıklamaların önemli olduğunu söylemek gerek. Çünkü koronavirüsün delta varyantı, müthiş bir hızla yayılmaya devam ediyor. Ayrıca Pfizer ile BioNTech’in mRNA tabanlı aşısı, koronavirüsün delta varyantına karşı istenen düzeyde etkin değildi. Güncellenmiş versiyon, varyanta karşı mücadelede etkili bir silah haline gelmiş olacak.

 
Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/dunya/pfizer-biontech-ucuncu-doz-kovid-19-asisi-izni-icin-fdaya-basvuracak/2298902.
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir