SpaceX, RV Araçlar İçin Starlink Hizmetini Satışa Sundu!

SpaceX, RV Araçlar İçin Starlink Hizmetini Satışa Sundu!
0

SpaceX, Hareket Hâlindeki Araçların Yüksek Hızda İnternete Bağlanmasını Sağlayacak Çanak Antenini Satışa Sundu

SpaceX, RV tarzı araçlar için geliştirdiği yeni Starlink hizmetini satışa sundu. Yeni anten, kullanıcıların hareket hâlindeyken yüksek hızlı, düşük gecikmeli internete ulaşmasını sağlayacak.

Elon Musk yönetimindeki uzay şirketi SpaceX, geçtiğimiz yıllarda dünyanın dört bir yanına ucuz ve hızlı uydu internet hizmeti sunmak için ‘Starlink’ isimli projesini başlattı. Uydu takımyıldızı için sürekli yörüngeye uydu gönderen şirket, toplam sayıyı 3500’ün üstüne çıkarmayı başardı. Yakın zamanda da hizmetin ilk kez bir Asya ülkesinde kullanılmaya başladığı duyuruldu.

Şimdi ise Starlink ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Şirket, bugünden itibaren projenin internet sitesi üzerinden yeni bir hizmeti için sipariş almaya başladı. Bu hizmet, bir anten ile birlikte karavan tarzı araçların hareket halinde internete bağlanmasına olanak tanıyor.

Kullanıcılara hareket hâlindeyken yüksek hızlı internet sunulacak

SpaceX konuya ilişkin yaptığı bir paylaşımda yeni hizmet için “Hareket hâlindeyken yüksek hızlı, düşük gecikmeli internetin keyfini çıkarın! Artık karada hareket hâlindeyken yüksek performanslı Starlink için siparişleri kabul ediyoruz” ifadeleri kullanıldı. Elon Musk da anteni “Hareket eden herhangi bir kara nesnesi” üzerinde çalışır diyerek tanımladı.

RV’ler için standart Starlink hizmetinin geçtiğimiz mayıs ayında duyurulduğunu ve kullanılmaya başladığını ekleyelim. Bugün satışa sunulan ise hareket halinde internete bağlanılmasını sağlayan yeni bir seçenek.

Şirket, yeni tip çanak antenin araçların üstüne monte edildiğini, kalıcı olarak araçta kalabileceğini ve zorlu koşullara dayanıklı olduğunu söylüyor. Taşınabilir kullanım tercih edilmek isterse standart Starlink çanak seçeneği de kullanıcılara sunuluyor. Ayrıca, hizmetin geniş görüş alanı ve gelişmiş GPS yetenekleri ile donatıldığı,  daha fazla uyduya bağlanabildiğini ve hareket hâlindeyken tutarlı bağlantıya izin verdiği de belirtiliyor.

Kapsama alanlarında kullanılabilen Starlink hizmetinin teslimlerinin de aralık ayından itibaren teslim edilmeye başlanacağı da açıklamalar arasında. Donanımın maliyetinin standartta 599 dolar, yüksek performansta ise 2500 dolar olduğu, hizmet için istenen aylık ücretin de 135 dolar olduğu şirketin sitesinden görülebiliyor. Müşteriler, hizmeti istediği zaman ek bir ücret ödemeden durdurabiliyor. Bunun, sık sık RV tarz araç kullananların işine yarayabileceğini söylemek mümkün.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir