‘Fabrikadan İkinci El Araba’ Uygulamasının Türkiye’de Ne Zaman Başlayacağı Açıklandı

‘Fabrikadan İkinci El Araba’ Uygulamasının Türkiye’de Ne Zaman Başlayacağı Açıklandı
0

 


Renault’tan Türkiye ile ilgili dikkat çeken açıklamalar geldi. Şirketin üst düzey yöneticileri, ‘fabrikadan ikinci el araba’ uygulamasının ne zaman başlayacağını resmen açıkladılar. Ayrıca sürecin nasıl işleyeceği de anlatıldı.

Türkiye’de otomobil sahibi olmak hiç olmadığı kadar zorlaşmış durumda. Malum COVID-19 pandemisi, sıfır araç üretimine ciddi anlamda sekte vurdu. Arzın düşmesine ek olarak dolar/TL paritesinin neredeyse üçe katlanması, fiyatları iyiden iyiye yükseltti. Yönünü ikinci el arabaya çeviren vatandaş ise sıfırından daha pahalı olan araçlarla karşılaştı. 

Hal böyle olunca da Türkiye’deki en popüler otomobil satıcıları arasında yer alan Renault‘tan dikkat çeken bir hamle geldi. İlk kez 2022’nin başında dillendirilen bu hamle, “fabrikadan ikinci el araba” olarak karşımıza çıktı. Renault, bu proje kapsamında ikinci el Renault araçları kelimenin tam anlamıyla yenileyecek ve ardından da tekrar satacaktı. Birkaç ay önce resmi bir açıklama yapan Renault Group Türkiye CEO’su Hakan Doğu ise bu proje ile ilgili çalışmaların devam ettiğini söylemişti.

Uygulama 2023 yılında başlayacak!

Şimdiyse bu konuyla ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Hürriyet’e konuşan Hakan Doğu ile MAİS A.Ş. Genel Müdürü Dr. Berk Çağdaş, fabrikadan ikinci el araba uygulamasının geldiği son noktayla ilgili açıklamalarda bulundular. İddialı cümleler kuran Doğu, uygulamanın 2023 yılı itibarıyla başlayacağını söyledi. “Türkiye’de ikinci elin kaderini değiştireceğiz…” diyen Hakan Doğu’nun sözleri vatandaş için umut verici türden.

6 yaşa kadar olan otomobiller yenilenecek!

Hakan Doğu, sistemin nasıl çalışacağı ve hangi araçların yenileneceğine ilişkin şu açıklamaları yaptı: Artık son aşamadayız. Teknolojik olarak yatırımlarımızın kararını verdik. Türkiye’de ikinci elin kaderini değiştireceğiz. Yeni bir oyun kuracağız. Muhtemelen diğer üreticiler bizi taklit edecek. Çünkü, otomobile doğru ulaşma yöntemi bu olacak. 10 yıl boyunca aracı sürekli yenileyip garantiler vererek, halkın güvenerek kullanacağı uygun fiyatlı araçlar yapacağız. Yenileme merkezi Bursa’daki Oyak Renault fabrikasının içerisinde olacak. Başlangıçta 6 yaşına kadar araçlar yenilecek sonrasında bunu 10 yaşa kadar uzatmayı planlıyoruz. Motor da dahil her şey yenilenebilecek. 2 yıl da garanti sunulacak. 

Satışları Renault bayileri gerçekleştirecek!

Söz konusu projenin Türkiye için çok önemli olduğunu söyleyen Berk Çağdaş ise satışların nasıl yapılacağını şu sözlerle açıkladı: “İlk etapta yenilenmiş ikinci el araç alım ve satış işlemlerini şubelerimiz kanalıyla yapmak istiyoruz.”

Türkiye’ye Ar-Ge merkezi ve yeni bir model gelecek

Hakan Doğu, Renault’un Türkiye’de çalışmaları ile ilgili de bilgi verdi. Yapılan açıklamada, bir Ar-Ge merkezi kurulacağı ve Bursa’daki fabrikada yeni bir modelin üretileceği bilgisi paylaşıldı. O açıklamalar şöyleydi: 

“Berk Bey ile birlikte yakında 4-5 inovatif proje açıklayacağız. Servisiyle, bağlantılı Araç çözümleriyle, teknolojisiyle Türkiye’de hiç kimsenin yapmadığı klasiğin dışında işler yapmak istiyoruz. Dünya değişiyor, otomotiv değişiyor. Türkiye’de otomotivin Apple’ı olmak gibi kendimize hedef koyduk. 53 yıllık köklü ortaklığımız (Renault-Oyak Grubu) var. Bu ülkenin otomotiv sektörü için kurucu babalarıyız. Türkiye’de tekrardan otomotiv ekosistemini kurmayı kendimize misyon edindik. Bu zamana kadar yatırım yapmaktan kaçınmadık. Bursa için de çalışmalar devam ediyor. Sedan mı üretmeliyiz yoksa SUV mu, içten yanmalı motorlarla Renault’u Türkiye’de devam ettirebilir miyiz veya ettirmeli miyiz. Bunun gibi birçok stratejik kararı değerlendirme aşamasındayız. Önümüzdeki 10 yıl için fabrikayı tamamen doldurup hem iç pazar hem de ihracata uygun bir üretim altyapısı kurmaya çalışıyoruz. Kararlarımızı 2023’in ilk çeyreği içerisinde duyurabiliriz.”

Kaynak:https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/fabrika-cikisli-2-el-basliyor-42158214 

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
Backlink Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir