Telegram’dan WhatsApp’a ağır gönderme: ‘Bizim işimiz değil’

Telegram’dan WhatsApp’a ağır gönderme: ‘Bizim işimiz değil’
0

Telegram, 8.0.1 güncellemesini kullanıma sundu. Sohbet deneyimini artıracak özellikler ekleyen şirket, rakiplerine bir de gönderme yaptı.

 

Eylül başında 8. yıl dönümünü kutlayan Telegram, yeni yaşı şerefine sınırsız canlı yayın, esnek iletme, sonraki kanala atlama gibi yeniliklerle uygulamayı donatmıştı. Sevilen mesajlaşma platformu kullanıcıların mesajlaşma deneyimini artırmak amacıyla geliştirdiği yeni özellikleri tanıttı.

Telegram 8.0.1 güncellemesi, bireysel sohbetler için tema belirleme ve etkileşimli ifadeler gibi özellikleri beraberinde getirdi. Gruplar için de bir yenilik geliştiren Telegram, okundu bilgilerinin görüntülenmesine izin vermeye başladı. Bu gelişmeyi web sayfasından duyuran şirket, sürüm notlarına eklediği bir ifadeyle yine rakiplerine laf dokundurdu.

Telegram iddialı: Her şeyin kaydını tutmak bizim işimiz değil

Bilindiği üzere WhatsApp gibi anlık mesajlaşma uygulamalarının çoğunda, okundu bilgisi hem bireysel sohbetlerde hem de gruplarda görüntülenebiliyor. Ancak Telegram bu özelliği grup sohbetlerinde şimdiye kadar desteklemiyordu. Daha doğrusu mesajı gönderdiğiniz zaman okunduğunu görebiliyordunuz ancak kimlerin okuduğunu ayrıntılarıyla öğrenemiyordunuz.

Şirketin kullanıma sunduğu yeni güncelleme, yalnızca 7 gün boyunca saklanacak şekilde gruplara ayrıntılı okundu bilgilerini getirdi. Bu yeniliği güncelleme notlarında açıklayan Telegram, “Her şeyin kaydını tutmak bizim işimiz değil” diyerek rakiplerine gönderme yaptı.

Telegram’ın söz konusu açıklaması

Şirket direkt olarak hedef belirtmese de, en büyük rakibi olan WhatsApp’ı kastettiği açıkça belli oluyor. Zira WhatsApp okundu bilgilerini 7 gün sonra otomatik olarak silmiyor. Ayrıca Telegram ve WhatsApp arasında son dönemlerde çetin bir sürtüşme söz konusu olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

WhatsApp, geçen ay iOS‘ten Android‘e sohbet aktarma özelliğini kullanıma açmıştı. Buna istinaden Telegram, “Hangi yıldayız?” minvalinde bir gönderi paylaşarak rakibine eleştiri yöneltmişti. İkili arasındaki rekabet, Telegram’ın yeni açıklamasıyla farklı bir boyuta taşınmış oldu.

Telegram 8.0.1 güncellemesiyle gelen yenilikler neler?

1- Sohbet temaları

Telegram kullanıcıları halihazırda uygulamada yer alan Sohbet Klasörleri, Hareketli Arka Planlar gibi işlevlerle sohbetlerini özelleştirebiliyorlar. Örneğin konuşma baloncuklarının renkleri değiştirilebiliyor hatta sohbet ekranına farklı bir arka plan belirlemek de mümkün oluyor. Telegram, yeni güncellemesiyle bireysel sohbetler için geçerli olacak 8 yeni temayı platforma ekledi.

Sohbet renkleri Android ve iOS’te destekleniyor

Telegram uygulamasında sohbet temalarını kullanmak için öncelikle Sohbet Başlığı’na tıklayın. Ardından Renkleri Değiştir butonuna dokunun ve karşınıza çıkan seçeneklerden birini seçin.

2- Etkileşimli ifade

Telegram 8.0.1 güncellemesi ile gelen önemli yeniliklerden biri ‘etkileşimli ifadeler’ oldu. Apple’ın iMessage için geliştirdiği sohbet efektlerine benzer şekilde çalışan etkileşimli ifadeler; hem telefonda hem de bilgisayardaki Telegram’da kullanılabiliyor. Kalp, beğeni gibi emojileri hareketlendirerek karşıdaki kişiye animasyon şeklinde gönderebiliyorsunuz. Bu özellik sayesinde şirket, kullanıcıların duygularını birbirlerine daha iyi aktarmalarını hedefliyor.

Etkileşimli ifadeler özelliğinin ekran görüntüsü

3- Küçük gruplarda okundu bilgisi

Yeni Telegram güncellemesi önemli bir eksikliği kapattı. Artık bütün gruplarda okundu bilgisini ayrıntılı bir şekilde görmek mümkün olacak. Grup mesajları, başka bir üye görür görmez okundu (✓✓) olarak işaretlenecek. Gönderdiğiniz mesaja basılı tutarak hangi üyenin mesajınızı okuduğunu görebileceksiniz.

Telegram’ın açıklamasına göre; kullanıcıların gizliliğini korumak için, gruplardaki okundu bilgileri mesaj gönderildikten 7 gün sonra silinecek.

3- Canlı yayınları ve görüntülü sohbetleri kaydetme

Telegram uygulamasında gruplarında yöneticiler, toplu halde görüntülü görüşme açabiliyor veya canlı yayın gerçekleştirebiliyorlar. Şimdiye kadar yapılan tüm yayınlar sona ermesinin ardından otomatik olarak siliniyordu. Bu durum, kaçıranların o yayını yeniden izleyememelerine sebep oluyordu.

Telegram 8.0.1 güncellemesi ile artık canlı yayınları ve görüntülü sohbetleri kayıt altına almak mümkün olacak. Yöneticiler, Video ve Ses veya Sadece Ses kaydetme seçenekleriyle Canlı Yayın veya Görüntülü Sohbet menüsünden bir kayıt başlatabilirler. Video kayedeceğiniz zaman öncelikle Dikey veya Yatay bir yönlendirme seçmeniz gerekiyor. Kaydı bitirdikten veya yayını sonlandırdıktan sonra, dosya anında Kayıtlı Mesajlarınıza yükleniyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir