Twitter ve Apple Savaşın Eşiğinden Döndü

Twitter ve Apple Savaşın Eşiğinden Döndü
0

 

 

Twitter ve Apple, Savaşın Eşiğinden Döndü: Elon Musk, Kendisini Apple Merkezi’nde Gezdiren Tim Cook’a Teşekkür Etti

Twitter’ın CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz gün Apple’ın kendisini Twitter’ı App Store’dan kaldırmakla tehdit ettiğini açıkladı. Ardından ise Musk, kendisini Apple Genel Merkezinde gezdiren Apple CEO’su Tim Cook’a teşekkür etti.

Twitter’ı satın aldığından beri mavi tikin “ayarlarıyla oynayan” üstüne şirketin üst düzey çalışanlarını teker teker işten kovan bir de yetmezmiş gibi platforma güvenmeyip reklam vermekten vazgeçen şirketlerin CEO’larını arayıp şikâyet eden Elon Musk, sürekli olarak Twitter ve diğer şirketler hakkında olay yaratan açıklamalar yapıyor.

Geçtiğimiz akşam ise Elon Musk, Twitter hesabından Apple’ın kendisini “Twitter’ı App Store’dan kaldırmakla” tehdit ettiğini açıkladı. Musk ayrıca Apple hakkında bazı açıklamalarda da bulundu. Bu noktaya kadar gelen açıklamalar ise jet hızıyla paylaşıldı.

Bugün yaşanan gelişmeyle beraber ise tüm bu olaylardan sonra Apple CEO’su Tim Cook’un, Musk’ı Apple Genel Merkezi’ne davet ettiği ve şirketi gezdirdiği ortaya çıktı. Musk, Apple genel merkezinden bir video paylaştı ve Twitter üzerinden Tim Cook’u etiketleyerek kendisine teşekkür etti. İşte büyük savaşın detayları;

Apple, Twitter’a reklam vermeyi “büyük ölçüde” kesti:

Elon Musk, Twitter’ın en büyük reklam verenlerinden birisi olan Apple’ın reklam vermeyi büyük ölçüde kestiğini açıklayarak “Apple Amerika’daki ifade özgürlüğünden nefret mi ediyor?” sorusunu sordu.

Hemen ardından Epic Games-Apple kavgasında gördüğümüz, ikonikleşen video hatırlatıldı:

Hatırlarsanız Apple ve Epic Games arasındaki davada Epic Games, Apple’ın “haddinden fazla” vergi aldığını iddia ederek Apple’ı tabiri caizse kendi silahıyla vurmuştu.

Musk, da bu paylaşımından dakikalar sonra Epic Games’in Apple’ın ikonik reklamını yeniden uyarladığı, şirketi 1984’ün “Big Brother” karakterine benzetildiği reklamını gündeme getirdi. Musk’ın sadece “Doğru” yorumuyla paylaştığı reklam şu şekildeydi:

Sonrasında bombayı patlattı: “Apple, Twitter’ı App Store’dan kaldırmakla tehdit etti”

“Apple ayrıca Twitter’ı App Store’dan kaldırmakla tehdit etti, ancak nedenini bize söylemiyor.”

Ardından bir anket başlattı: Apple, uyguladığı tüm sansürleri açıklamalı mı?

“Apple, müşterilerini etkileyen tüm sansür eylemlerini yayınlamalıdır.”

Musk’ın Apple aleyhine açtığı anket, oylamanın sona ermesine 9 saat varken 1 milyon 800 binden fazla kullanıcının oyuna ev sahipliği yaptı. Bu soruya verilen cevap, %84,8 ağırlık ile ‘Evet’ oldu.

Musk, Apple’a karşı bombardımana vergilerle devam etti:

“Apple’ın App Store’dan satın aldığınız her şeye gizli bir şekilde %30 vergi koyduğunu biliyor muydunuz?”

Musk, Apple’ın tüm uygulama satın alımlarından gizlice %30 vergi aldığını hatırlattı. Epic Games de az önce bahsettiğimiz videoyu bu nedenle paylaşmıştı.

Apple, Fortnite’ı yerleşik ödeme sisteminin entegre edilmesi nedeniyle App Store’dan kaldırmış, ikili davalık olmuştu. Zira Apple, Epic Games’in kendi ödeme yöntemi üzerinden yapılan alışverişlerde %30’luk komisyonu alamıyordu. Dava ise Epic Games lehine sona ermiş ve Apple’a üçüncü taraf ödeme yöntemlerine izin verme emri gelmişti.

Musk’ın Twitter’daki mücadelesi, “medeniyetin geleceği için bir savaş” oldu:

Musk, Twitter’da kurmaya çalıştığı tartışmalı ifade özgürlüğünü artık bir kampanyaya dönüştürdü. İfade özgürlüğü, medeniyetin geleceği için bir savaş oldu.

“Bu, medeniyetin geleceği için bir savaştır. Amerika’da bile ifade özgürlüğü kaybolursa, önümüzde kalan tek şey tiranlıktır.”

Musk, Tim Cook’un daveti ile Apple Genel Merkezi’ni ziyaret etti

Tüm bu tartışmaların ardından Elon Musk, bugün Apple CEO’su Tim Cook’a “teşekkür ettiği” bir tweet paylaştı. Musk, Apple Genel Merkezi’nde çekilmiş videosuna Cook’u etiketleyerek “Beni Apple’ın güzel Genel Merkezi’nde gezdirdiğiniz için teşekkürler” dedi.

Apple, Twitter’a her yıl 100 milyon dolar reklam ücreti ödüyor:

Bloomberg’in kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre Apple, Twitter’da verdiği reklamlar için her yıl ortalama 100 milyon dolar ücret ödüyordu. Dolayısıyla Apple’ın Twitter reklamverenleri arasında büyük bir yere sahip olduğu söylenebilir.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir