Volkswagen’den Otonom Araç Konsepti: GEN.TRAVEL

Volkswagen’den Otonom Araç Konsepti: GEN.TRAVEL
0

Volkswagen’den “Güzel mi Çirkin mi” Anlaşılamayan Otonom Araç Konsepti: GEN.TRAVEL

Volkswagen, konsept aracı GEN.TRAVEL’ı duyurdu. Elektrikli olmasının yanı sıra direksiyonsuz bir yapıya sahip olan araç, garip tasarımıyla da dikkat çekiyor. İşte Volkswagen GEN.TRAVEL’ın özellikleri ve benzersiz tasarımı…

Alman otomobil devi Volkswagen, yayınladığı bir blog gönderisi ile yeni bir konsept otomobil tanıttı. “GEN.TRAVEL” olarak isimlendirilen bu konsept araç, sedanlar ile MPV’ler arasına yerleşiyor ve bugüne kadar da alışmadığımız bir Volkswagen tasarım diline sahip. “İnovasyonun testi” için hazırlanan konsept, ilerleyen yıllarda üretilebilir versiyonuyla karşımıza çıkabilir.

GEN.TRAVEL, oldukça garip bir tasarıma sahip. Araca dışarıdan baktığımızda, açıkçası hiçbir şeye benzetemiyoruz. Zira bu aracın çizgileri, alışılmışın dışında. Bahsetmek gerekirse; tasarım detaylarında bizi karşılayan ilk husus, tavan bölmesinin iki parçalıymış gibi görünmesi. Bunun haricinde, köşeli c harfine benzeyen ince farlara sahip olan aracın arkasında ise üç parçalı aydınlatma ile karşılaşıyoruz.

Karşınızda Volkswagen GEN.TRAVEL

Volkswagen GEN.TRAVEL, kanat kapı tasarımına sahip ve farklı bir havası var. Bu yukarı doğru açılan kapılar, aracın iç kısmına ulaşmayı kolaylaştırmış gibi görünüyor. Peki Volkswagen, neden böyle bir şey düşünmüş olabilir?
 

Volkswagen’in konsept aracı, direksiyonsuz bir yapıya sahip. Bunun yerine 5. seviye otonom sürüş sistemi tercih eden şirket, hal böyle olunca da iç tasarımı bir yaşam alanı haline getirmeye çalışmış durumda. İşte bu da Volkswagen’in neden kanat tasarımını tercih ettiğini gözler önüne seriyor. Bu tercihle yolcuların kabine girişi kolaylaştırılmış.

 

Volkswagen GEN.TRAVEL, eABC isimli bir süspansiyon sistemi ile donatıldı. Şirkete göre yapay zeka destekli bu sistem, en yüksek konforu sağlamak için hızlanmayı, freni, teker dönüş açısını ve sürüş dinamikleri ile ilgili diğer her şeyi önceden hesaplıyor. Üstelik bu sayede menzil de maksimum seviyeye çıkmış oluyor. Volkswagen’e göre GEN.TRAVEL, standart bir otomobilden çok daha fazla menzile sahip olacak.

 

Volkswagen tarafından yapılan açıklamalarda, GEN.TRAVEL’ın teknik detayları açıklanmadı. Bunun nedeni, şirketin 24 Eylül’de (yarın) gerçekleştireceği bir etkinlik. Şirket bu etkinlikte, 5. seviye otonom sürüş sistemini tanıtacak. İşte bu tanıtım, büyük bir ihtimalle GEN.TRAVEL’da kullanılan motorun, bataryanın ve diğer güç aktarma organlarının detaylarını ortaya koymuş olacak. 

Volkswagen’in konsept aracı ile ilgili son iki husustan da bahsedelim. Dikkatli okurlarımızı bu araçta Volkswagen logosunun kullanılmadığını fark etmiş olabilirler. Bunun bir nedeni var. GEN.TRAVEL, yalnızca Volkswagen’i değil, Volkswagen bünyesindeki tüm markaları kapsayan bir araç. İşte bu yüzden ön ve arka kısımda “Volkswagen Group” ibaresi kullanılıyor. Bir de bu araç, bir gün seri üretime geçse bile satın alamayacaksınız. Bunun nedeni ise Volkswagen’in GEN.TRAVEL’ı bireysel kullanım için üretmemiş oluşu. Şirket, bu aracın UBER gibi hizmetlerle, otonom taksi olarak kullanılmasını istiyor…
 

Volkswagen GEN.TRAVEL için hazırlanan tanıtım videosu

Kaynak: https://www.volkswagen-newsroom.com/en/press-releases/the-innovative-way-to-travel-design-study-gentravel-makes-world-debut-15206
 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir