Volvo’nun Sahibi Çinli Şirket Geely, Aston Martin’e de Ortak Oldu

Volvo’nun Sahibi Çinli Şirket Geely, Aston Martin’e de Ortak Oldu
0

Çinli otomobil devi Geely yatırımlarına devam ediyor. İngiliz Aston Martin firmasıyla ilgilenen otomotiv firması, şirketin yüzde 7,6 hissesini satın aldı ve firmaya ortak oldu.

Otomotiv sektöründe firmaların sürekli el değiştirmesi, farklı ortaklıklar kurmaları ya da birbirlerinin hissedarı haline gelmeleri oldukça normal. Son olarak da Çinli otomotiv devi Geely, Aston Martin’in yaklaşık yüzde 7,6 hissesini satın alarak şirketin ortakları arasındaki yerini aldı. 

Bir dönem Ford bünyesinde bulunan Aston Martin, şu anda karmaşık bir ortaklık ağına sahip. Firmada Geely’nin dışında Suudi Arabistan Varlık Fonu, Mercedes-Benz ve oğlu da Aston Martin F1 takımında bulunan CEO Lawrance Stroll gibi isimlerin ve kuruluşların da hissesi bulunuyor.

Geely ürün gamını genişletiyor

Son yıllarda pek çok Çin menşeli firma gibi Geely de dünya çapında yaptığı yatırımlar ve kurduğu ortaklıklar ile daha agresif bir strateji izleyerek daha küresel hale gelmeye çalışıyor. Daha önce bu amaçla İsveç’te LYNK&Co, Volvo ve Polestar’ı, İngiltere’de ise Lotus’u satın alan firma, Volvo üzerinden Mercedes-Benz ile işbirliğine gitmişti. İki firma Smart markasını canlandırmak için de birlikte hareket ediyordu. 

Aslında Geely uzun zamandır Aston Martin markasını satın almak için planlar yapıyordu. Daha önce Geely, 2018 yılındaki halka arz öncesinde bir teklif sunmuştu. 2019 yılında Aston Martin finansal sorunlarla karşılaştığında ise Stroll ve Geely karşılıklı teklifler sunmuştu. Sonrasında Stroll’ün markayı süper otomobil firması haline getirme çabası, yönetim kurulunun desteğini almayı başarmıştı. 

Yine de Geely, gözünü firmanın üzerinden ayırmıyordu. Temmuz ayında bir teklif daha yapan Geely, teklifin var olan hissedarlara herhangi bir kazanç yaratmadan çoğunluk hisseleri almayı amaçladığı gerekçesiyle reddedilmişti. 

Kaynak:https://jalopnik.com/geely-wanted-to-buy-all-of-aston-martin-instead-will-s-1849601618

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir