Yapay Zekânın Oluşturduğu Resim, Katıldığı Yarışmayı Kazandı

Yapay Zekânın Oluşturduğu Resim, Katıldığı Yarışmayı Kazandı
0

Makineler Sanatçıların Yerini mi Alıyor? Yapay Zekânın Oluşturduğu Görsel, Bir Sanat Yarışmasında Birincilik Kazandı

Yapay zekâ Midjourney tarafından oluşturulan bir görsel, ABD’de düzenlenen bir yarışmada birincilik elde etti. Sosyal medyada viral olan görüntü, makinelerin sanatçıları yok edebileceği konusunda tartışmalara yol açtı.

Gelecekte hayatımızda önemli bir yer edinmesi beklenen yapay zekâ teknolojileri gün geçtikçe daha popüler hâle geliyor. Öyle ki geçtiğimiz günlerde bir yapay zekâ, aralarında Mustafa Kemal Atatürk’ün de bulunduğu dünya liderlerinin günümüzde nasıl görünebileceğini bizlere göstermişti. Bunun yanı sıra DALL-E isimli sistemin ürettiği eserler de son zamanlarda büyük ilgi topluyordu.

Şimdi ise kelimeler vasıtasıyla görsel üretebilen Midjourney isimli bir yapay zekâ tarafından üretilen bir görsel gündem oldu. ABD merkezli oyun şirketi Incarnate Games’in başkanı Jason Allen, Midjourney yoluyla oluşturduğu görsel ile bir yarışmaya katıldı ve ödül kazandı.

Yapay zekâ ile oluşturulan resim, birinci oldu

 

Jason Allen, Midjourney ile oluşturduğu görsel ile ABD’de düzenlenen Colorado Eyalet Sergisi’nin güzel sanatlar yarışmasına katıldı. Yapay zekânın oluşturduğu bu göz alıcı görsel, yarışmada ödül kazanmayı başardı. Uzay Opera Tiyatrosu anlamına gelen ‘Théâtre D’opéra Spatial’ ismine sahip eser, bir uzay operasını hayal ediyor ve detaylarıyla büyük dikkat çekiyor. Yapay zekâ ve Allen bu görseli; hareketli ve canlı tasarıma sahip, ışığın öne çıktığı Barok tarzına ait bir mekânı, göz alıcı bir manzara ve insan figürleriyle harmanlayarak ortaya çıkarmış.

Allen, görseli tuvale bastırdı ve yarışmaya katılma kararı aldı. İş insanı, Théâtre D’opéra Spatial ile ‘dijital sanat’ kategorisinde birincilik elde ettiğini de Discord kanalından yaptığı bir açıklamayla duyurdu. Medya devi VICE’a konuşan Allen, görselin şekillendirilmesinde kendisinin de payının olduğunu aktardı.

Midjourney’i kullanarak yüzlerce görüntü oluşturup en sonunda üç tanesini seçtiğini ve bu görselde karar kıldığını ekleyen Allen, Photoshop ile üzerinde oynadığını ve kaliteyi artırdığını ifade etti. Ayrıca insan unsurunun görseli seçmesinde önemli bir rol oynadığını da belirtmeden geçmedi.

Makineler sanatçıları yok edebilir mi?

Kısa sürede sosyal medyada viral olan bu görselin bazı tartışmaların doğmasına da neden olduğunu söyleyebiliriz. Bazı kullanıcılar, yapay zekânın sanatçıları yok edebileceğine vurgu yaptı. Binlerce beğeni alan bir paylaşımda ise yaratıcılığın makinelerden korunması gerektiği; yoksa sanatçıların, yetenek isteyen işlerin demode hâle gelebileceği belirtildi. Peki, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sizce de yapay zekâ sanatçıların sonunu getirebilir mi? Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.  
 
Kaynak: https://www.indyturk.com/node/548056/bi̇li̇m/yapay-zekanın-çizdiği-resim-sanat-yarışmasını-kazandı 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir