Yeni yüz maskeleri koronavirüsü yakalayıp yok edebilir

Yeni yüz maskeleri koronavirüsü yakalayıp yok edebilir
0

Koronavirüs pandemisi devam ettikçe bilim insanları yeni yüz maskeleri de dahil olmak üzere virüse karşı korunmanın çeşitli yollarını araştırıyor. (Fotoğraf: Arşiv)

Bilim insanları tarafından geliştirilen yeni bir zar bazlı solunum maskesinin, SARS-CoV-2 spike proteinlerini onlarla temas ettiğinde yakalayabileceği ve devre dışı bırakabileceği duyuruldu. Bu sivri proteinler, virüsün vücuda girdikten sonra konakçı hücrelere girmesine izin veren yapılar.

Sciencealert’in haberine göre, yapılan testlerde havadaki parçacıkların neredeyse yüzde 99’unun yeni maske tarafından filtrelenebildiği ve bunun da kullanıcılara ekstra bir koruma sağlayabildiği görüldü.

Kentucky Üniversitesi’nden kimya mühendisi Dibakar Bhattacharyya, “Bu yeni malzeme, N95 maskesinin yaptığı gibi virüsü filtreleyebilir, ancak aynı zamanda onu tamamen devre dışı bırakan antiviral enzimler içerir” diyor.

Araştırmacılar, sentetik parçacıklar üzerinde hareketsiz hale getirilmiş SARS-CoV-2 spike proteinlerini kullanarak maskeleri test etti. Maske, koronavirüs boyutundaki aerosollerin geçmesini durdururken, temastan sonraki 30 saniye içinde sivri proteinleri de yok etti.

Ekibe göre, bu zarı kullanan bir maske, nefes alabilirliği etkilemeden birkaç gün boyunca günde iki saat takılabilir.

Araştırmacılar, makalelerinde “Aerosol haline getirilmiş virüs parçacıklarını filtreleyebilen, yakalayan ve devre dışı bırakabilen düşük hava akımı direncine sahip akıllı filtreleme malzemelerinin yenilikçi gelişimi muazzam faydalar sağlayabilir” diye yazıyor .

Haberde, “Yeni maskenin sunduğu koruma faktörü, partiküllerin yüzde 95’ini filtreleyebildiği (adından dolayı) sertifikalandırılmış N95 maske standardından daha yüksek. N95 maskelerinde üç veya dört fiber katman ve ayrıca elektrik yüklü bir filtre katmanı bulunur” deniliyor.


Ancak araştırmacılar bu materyalin ne zaman günlük hayatta kullanılabileceği, ne zaman piyasaya çıkabileceğine dair bir bilgi verilmedi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir