Gizlilik endişeleri, Chrome’un yasaklanması ile sonuçlandı

Gizlilik endişeleri, Chrome’un yasaklanması ile sonuçlandı
0

Hollanda’daki okullarda veri gizliliği endişeleri nedeniyle Google Chrome ve ChromeOS kullanımı yasaklandı!

Google ürünleri söz konusu olduğunda, gizlilik endişelerinin gündeme gelmesi yeni bir şey değil. Google, veri toplama ve reklam uygulamaları konusunda düzenli olarak birden fazla ülkede inceleme altına alınıyor. Ve şimdi de önemli iki Google ürünü, Hollanda’da yasaklandı. Hollanda hükümeti, veri gizliliği sorunları nedeniyle okullarda Google Chrome ve ChromeOS kullanımını kısıtlamaya karar verdi.

 

Hollanda Eğitim Bakanlığı okullarda Chrome ve ChromeOS kullanımına en azından Ağustos 2023’e kadar kısıtlamalar getirdi. Gerekçe olarak, ne kadar öğrenci verisinin toplanıp reklam ortaklarıyla paylaşıldığına ilişkin endişeler veriliyor. Ayrıca, verilerin gerçekte nerede depolandığı konusunda şeffaflık eksikliği olduğunun da altı çiziliyor.

Google ise, hem Chrome hem de ChromeOS için Hollanda eğitim sektörü gereksinimleriyle daha uyumlu olacak yeni sürümleri gelecek yıla kadar kullanıma sunmayı kabul etti. Bu yeni versiyonlar yayınlandıktan sonra Hollandalı yetkililer inceleme yapacak, ardından kullanıma açılıp açılmayacağına karar verilecek.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir