YouTube’dan Telif Hakkıyla Korunan Şarkıları Videolardan Kolayca Kaldırmayı Sağlayan Özellik: Diğer Sesler Etkilenmiyor!

YouTube’dan Telif Hakkıyla Korunan Şarkıları Videolardan Kolayca Kaldırmayı Sağlayan Özellik: Diğer Sesler Etkilenmiyor!
0

 

YouTube, içerik üreticilerini çok mutlu edecek bir yenilik yayımladı. Özellik, yapay zekânın yardımıyla diğer seslere dokunmadan sadece telif hakkıyla korunan şarkıları sessize alabiliyor.

Hem içerik üreticilerinin hem de izleyenlerin kullanıcı deneyimini iyileştirmek isteyen YouTube, düzenli olarak platforma yeni özellikler ekliyordu. Şimdi de videolardaki müziklerle ilgili önemli bir yenilik geldi.

YouTube, içerik üreticilerinin telif hakkıyla korunan şarklıları kaldıran silme aracını iyileştiren bir güncelleme yayımladı. Araç, artık yapay zekânın desteğiyle çok daha yararlı bir işlev sunacak.

Diğer seslere dokunmadan telif hakkıyla korunan şarkıları sessize alabilecek

Araç, artık telif hakkıyla korunan müzikleri videolardan kaldırırken diğer seslere dokunmuyor. Bunu da yapay zekâ destekli bir algoritma sayesinde yapıyor. Yani videonun o kısmındaki sesi tamamen kesilmiyor, telifli müzik dışında ne ses varsa çalmaya devam ediyor.

“Şarkı Sil” ismi verilen özellik, aslında bir süredir beta olarak test ediliyordu. Testlerde bazen başarılı olmadığı da görülmüştü. Şimdi de geniş çapta kullanıma sunuldu. Özellik için yukarıdan görebileceğiniz bir video paylaşıldığını da belirtelim.

Yapay zekâdan güç alan algoritma, şarkının telif hakkı ile korunup korunmadığını anlamasını sağlıyor ve onu diğerlerinden ayırarak sessize alıyor. Hata oranının azalıp azalmadığını kullanıldıkça göreceğiz ancak muhtemelen hâlâ kusursuz değil. Telifli içeriği kaldırmada başarılı olmadığını gören kullanıcılar, videonun o bölümlerindeki sesleri tamamen kapatma imkânına da sahip olacaklar.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir