YouTube’un Hizmet Şartlarında Yapılan Güncellemeler

YouTube’un Hizmet Şartlarında Yapılan Güncellemeler
0

YouTube, para kazanılmayan kanallara reklam vermeye başlayacak ancak içerik oluşturuculara ödeme yapmayacak

ABD‘de YouTube hizmet şartlarında yapılan bir güncelleme , platformun para kazanmanın etkinleştirilmediği kanallardan yüklenen içeriklerde veya YouTube İş Ortağı Programı’ndaiş ortağı durumu” nda reklam gösterme şeklini potansiyel olarak değiştirmiştir.

YouTube‘da iş ortağı olmak için 1.000‘den fazla aboneye sahip olmanız, son 12 ayda 4.000 saatlik “geçerli” genel izleme saatine ulaşmanız ve bağlantılı bir AdSense hesabına sahip olmanız gerekir. Bu program, kendi içeriğinize reklam yerleştirmenize ve bu da yüklenen içerik için para kazanmanıza! olanak tanır.

Uygun olmadığınız sürece, video içeriğinizde hiçbir reklam gösterilmeyecektir. Bununla birlikte, YouTube hizmet şartlarında yapılan bu değişiklik, Alphabet’in sahip olduğu akış platformunun artık herhangi bir para kazandırmayan içeriğin öncesinde, sırasında veya sonrasında içerik oluşturucuya gelirden bir pay vermeden reklam yerleştirebileceği anlamına geliyor. !!!

Para Kazanma Hakkı

YouTube’a Hizmetteki İçeriğinizden para kazanma hakkını verirsiniz (ve bu türden para kazanma, İçeriğin üzerinde veya içinde reklam görüntülemeyi veya erişim için kullanıcılardan bir ücret almayı içerebilir). Bu Sözleşme, size herhangi bir ödeme hakkı vermez. 18 Kasım 2020‘den itibaren, sizinle YouTube arasındaki herhangi bir başka sözleşme kapsamında YouTube’dan almaya hakkınız olan tüm ödemeler (örneğin, YouTube İş Ortağı Programı, Kanal üyelikleri veya Super Chat kapsamındaki ödemeler dahil) telif ücreti olarak değerlendirilecektir. Yasaların gerektirmesi halinde, Google bu tür ödemelerden vergi kesecektir.

Özellikle Alphabet , yalnızca 2020’nin 3. çeyreğinde 5 milyar dolarlık reklam geliri elde ettiği için, bu daha en başından beri kötü durumda . Bu, şüphesiz tüm YouTube platformunun büyük bir bölümünü oluşturan daha küçük kanallara bir vücut darbesi olacaktır. Dikkat çeken bir diğer nokta da, raporlara göre, YouTube’a yüklenen içeriğin neredeyse% 90‘ının hiçbir zaman 1.000 görüntüleme engelini aşmamasıdır. Açıkçası, YouTube tüm bu eklenen içerikten para kazanmanın bir yolunu arıyor.

Bu güncellenmiş şartlar ayrıca, platformda barındırılan özel ve liste dışı videolarda reklam görmeye başlayabileceğinizi de ima ediyor – bu YouTube kanalında para kazanılmasa bile. Ancak, içerik ihlalleri nedeniyle iş ortağı programından kaldırılan kanallara reklam gösterilmeyecektir – bu, hoşnutsuz içerik oluşturucular için potansiyel bir boşluktur.

Mevcut haliyle, Hizmet Şartları değişiklikleri şimdilik yalnızca ABD‘yi etkileyecek. Yani, YouTube kanalınız diğer bölgelerde para kazanamıyorsa, 2021‘in ortasına kadar değişiklik görmeyeceksiniz.  bunun YouTube açısından, özellikle kanallar olarak biraz sömürü olabileceğini düşünüyoruz ve bu nedenle, içerik oluşturucular söz konusu reklamlar için herhangi bir komisyon almayacaklar.

 

kaynak: https://9to5google.com/2020/11/20/youtube-to-begin-putting-ads-on-non-monetized-channels-but-wont-pay-creators/

 
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yorum Yap