2.000 Yıllık Herkül Heykeli Bulundu

2.000 Yıllık Herkül Heykeli Bulundu
0

 

 

2.000 Yıllık Herkül Heykeli Bulundu (Bu Hiç Filmlerdeki Gibi Değil…)

Yunanistan’da yapılan kazılar sonucunda 2. yüzyıla ait olduğu düşünülen Herkül heykeli ortaya çıktı. Roma döneminden kalma Heykel, Doğu Roma’da süs olarak kullanılıyordu.

Yunan mitolojisinde ilahi bir kahraman, Zeus ve Miken’in kızı Alkmene’nin oğlu olan Herakles (Herkül), bugün büyük bir keşifle gündeme geldi. Yunanistan Spor ve Kültür Bakanlığı, Philippi şehrinde yapılan kazıların tamamlandığını, 2.000 yıllık Herkül heykelinin gün yüzüne çıkarıldığını açıkladı.

Paylaşılan detaylara göre heykel, antik kentin ana caddelerinden birinin doğu tarafında yapılan kazılarda, iki sokağın birleşme noktasında yer alan ve zengin şekilde dekore edilmiş bir yapıdan çıkarıldı. Söz konusu yapı, dekorasyonun yanı sıra Herkül heykeline de yer veriyordu.

Gün yüzüne çıkarılan Herkül heykeli:

Heykelin genç Herkül’ün tasviri olduğu aktarılırken gerçek boyutundan daha büyük olduğu da paylaşıldı. Heykel, hasarlı bir şekilde bulundu. Bilim insanları, heykelin orijinal halinin çeşitli nesneleri tutmak için tasarlandığını ifade etti. Herkül heykeli, çelenk, aslan derisi ve sopa gibi eşyalar tutuyordu. 
Herkül heykelinin yanı sıra aynı yerde heykelin tuttuğu düşünülen sopa ve sol elden sarkan aslan da keşfedildi. Heykelin bulunduğu yapının 8. ya da 9. yüzyıla ait olduğu paylaşılırken heykelin kendisi ise 2. yüzyıldan kalmaydı. Kazılar, önümüzdeki yıl aynı bölgede devam edecek.
 
Kaynak: https://greekcitytimes.com/2022/09/20/philippi-statue-of-hercules/
 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir