2 Gün Sonra Canlı Yayında Gerçek Bir Gök Taşı Bombalanacak

2 Gün Sonra Canlı Yayında Gerçek Bir Gök Taşı Bombalanacak
0

  

 

2 Gün Sonra Canlı Yayında Gerçek Bir Gök Taşı Bombalanacak: Peki Neden ve Nasıl İzlenir?

NASA, uzun zamandır büyük bir merakla beklenen gezegen savunma sistemi DART görevini pazartesiyi salıya bağlayan gece gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Peki uzaydan gelen başıboş gök taşlarını saptırarak gezegenimizi korumak amacıyla geliştirilen bu sistemi nereden ve nasıl izleyeceğiz?

NASA, yaklaşık beş yıl önce DART adını verdiği ve gezegenimizi savunmak adına yeni bir adım atacaklarını belirttiği bir proje tanıtmıştı. Dünya’ya yaklaşan gök taşlarının rotasını değiştirmek için kullanılacak olan DART uzay aracı, geçtiğimiz aylarda uzaya fırlatılmıştı. Projenin çalışıp çalışmadığı konusunda testler yapmak isteyen NASA, bu nedenle ilk denemeyi Dimorphos adlı gök taşı üzerinde yapacağını açıklamıştı.

2022 yılının eylül ya da ekim ayında yapılması planlanan ilk çarpışma testi için uzun zamandır beklenen gün geldi ve çattı. 27 Eylül Salı, gece 1.30 sularında gerçekleştirilecek çarpışma testinin nedenlerine ve nasıl izleyebileceğinize gelin yakından bakalım.

Projenin amacı Dünya’ya yönelik gök taşı tehdidini engellemek

Uzaydan gelen devasa göktaşlarının dinozorların sonunu getirdiği herkesçe bilinen bir şey. Çarpmanın etkisiyle oluşan dev bir krater ve çarpmadan sonra meydana gelen olaylar dev canlıların sonu olmuştu. NASA, benzer bir durumun yeniden yaşanmaması ve gezegenimizi korumak için DART adını verdiği bir sistem geliştirdi.

Geliştirilen bu sistemin amacı, bir uzay aracının kinetik enerjisi sayesinde göktaşlarının yörüngesini değiştirerek Dünya’ya gök taşı çarpmasının engellenip engellenemeyeceğini gözlemlemek. Bunun için ilk test iki gün sonra gerçekleştirilecek.

Çarpışma saatte 24 bin kilometre hızla gerçekleşebilir

Gerçekleştirilecek olan ilk test, Dünya’ya tehdit oluşturmayacak uzaklıkta bulunan Dimorphos asteroidi üzerinde denenecek. DART’ın bir asteroidin yörüngesini değiştirmek için kinetik çarpma tekniğini deneyeceğini belirten bilim insanları, uzay aracının gök taşına saatte 24 bin kilometre hızla çarpacağını düşünüyor.

NASA DART görevi canlı yayını saat kaçta ve nasıl izlenir?

27 Eylül 2022 tarihinde gerçekleştirilecek olan test, Türkiye saatiyle  gece 1.30 civarlarında izlenebilecek. NASA, testi canlı olarak NASA TV, web sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden yayınlayacak. Ayrıca buradaki YouTube sayfasından da yayını takip edebilirsiniz.

 
Kaynak: https://www.space.com/dart-impact-virtual-telescope-project-webcast
 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir