500TB Veri Depolayabilen Yeni Cam Diskler Geliyor!

500TB Veri Depolayabilen Yeni Cam Diskler Geliyor!
0

 Cam yüzeye dayanan 5D optik depolama, uzun vadeli veri arşivleme için bir numaralı alternatif haline gelebilir!

Verilerin uzun yıllar boyunca sağlıklı korunabilmesi için halen teyp bant (LTO-8) kullanılırken, araştırmacılar, çok yakında onun yerini alabilecek yeni bir yöntem geliştirdiklerini duyurdu. 5D optik depolama olarak da anılan bu yeni yöntem, verilerin cam yüzeyde depolanmasına olanak tanıyor.

Araştırmacılar, silika camda hem hızlı hem enerji açısından yüksek yoğunluklu nanoyapılar üretmek için yeni bir lazer yazma yöntemi geliştirmişler. Bu nanoyapıların Blu-ray diskler dahil optik disk depolama teknolojisinden 10 bin kat daha yoğun olduğunu söylenirken, Southampton Üniversitesi’nden doktora araştırmacısı Yuhao Lei ise yaptığı bir basın açıklamasında, cam yüzeyde 5D veri depolamanın, uzun süreler güvenli depolama ihtiyacı olanların başvurabilecekleri bir yöntem olduğunu söylüyor.

Bulut depolamanın daha çok kısa süreli ya da daha çok geçici veriler için kullanılan bir depolama çözümü olduğunu söyleyen Lei, camda 5D veri depolama fikrinin ise; ulusal arşivler, müzeler, kütüphaneler ve özel kuruluşlar için daha uzun süreli veri depolaması için yararlı olabileceğine inandıklarını da dile getiriyor.

Kaynak:https://www.techeblog.com/5d-optical-storage-glass-disc/.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir