Asgari Ücret Pazarlığında 3. Toplantı Sona Erdi

Asgari Ücret Pazarlığında 3. Toplantı Sona Erdi
0
Asgari Ücret Pazarlığında 3. Toplantı Sona Erdi: İşte Asgari Maaş İçin Yapılan Son TekliflerBugün Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ev sahipliğinde toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, üçüncü toplantıda da uzlaşmaya varamadı. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, TİSK’in 3.100 TL teklif ettiğini ifade ederken TİSK’ten konuya dair açıklama geldi ve bu teklifin söz konusu olmadığı ifade edildi.

Son aylarda ciddi oranda artan enflasyon ve döviz kuru, Türkiye’de özellikle düşük ve orta gelirli kesimin alım gücünü büyük ölçüde düşürmüştü. Her ürünün fiyatında %50’lik zamlar görmüşken 2022 yılında verilecek asgari ücretin tutarı da merak ediliyordu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücretin belirlenmesi için bugün üçüncü kez toplandı.

Geçtiğimiz dakikalarda sona eren toplantıda özellikle işçi tarafının tepkisine neden olacak bir teklif geldi. Bugünkü toplantıda ev sahibi olan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), asgari ücret için teklif verdi. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, TİSK’in asgari ücret için 3.100 TL teklif yaptığınıTürk-İş’in ise 3.900 TL talep ettiğini açıkladı. Nurcan Önder’in açıklaması şu şekildeydi:

“TİSK, 3.100 TL’yi uygun buluyor”

“Yaptığımız hesapta Hacettepe tarafından verilen parametrelere rakamları karşılaştırdık. Bu rakamlara göre, 2 bin 979 lira ile 3 bin 567 lira arasında eski formüle göre değişiyor. TİSK bu rakamı 3 bin 100 lira olarak daha uygun buluyor. 3 bin 567 liraya Türk-İş diyor ki ben daha farklı besin kaynaklarını tercih ederim diyerek bu rakam da 3 bin 900’ün altına düşmez diyor.”

TİSK Genel Sekreteri, 3.100 TL’lik teklifin söz konusu olmadığını söyledi:

Öte yandan TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada “Enflasyona karşı çalışanlarımızı koruyacağız. 3 konuda mutabakata vardık. Umarım dengeli, adil bir ücret tespit ederiz. Asgari ücrette 3100 TL gibi bir teklifimiz olmadı. Çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz.” ifadelerini kullanarak Nurcan Önder’in açıklamalarına karşı çıktı.

Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat ise “İşveren kesimiyle uzlaşmazlıklarımızı gideremedik. Maalesef anlaşma sağlayamadık.” dedi. Asgari ücretin belirlenmesi, dördüncü toplantıya kaldı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir