Dünyanın En Büyük Bitkisi Keşfedildi: Tam 178 Kilometre!

Dünyanın En Büyük Bitkisi Keşfedildi: Tam 178 Kilometre!
0

Dünyanın En Büyük Bitkisi Keşfedildi: Tam 178 Kilometre Uzunluğunda!

Avustralyalı bilim insanları, deniz otları üzerinde bir araştırma yürütürken hiç beklemedikleri bir keşfe imza attı. İnceledikleri deniz otlarının tamamı aynı genetikteydi, yani inceledikleri otlar aslında tek bir bitkinin parçasıydı.

Bilim kurgu filminden çıkmış gibi gözüken devasa örümcekleriyle ve birçok garip canlısıyla meşhur olan Avustralya, geçtiğimiz günlerde yine ününü tazeleyen bir keşfe ev sahipliği yaptı. Avustralyalı bilim insanları, Batı Avustralya’daki Shark Bay bölgesinde dünyanın en büyük bitkisini keşfetti.

Denizin yalnızca birkaç metre altında bulunan bu deniz otu, yapılan incelemeler sonucunda bilim insanlarını şoka uğrattı. Deniz otlarından oluşan bir topluluğu inceleyen bilim insanlarının amacı aslında bu topluluğun ne kadar geniş genetik çeşitliliğe sahip olduğunu bulmaktı. Fakat buldukları şey, onları bu yoldan saptırdı.

Tüm deniz otu topluluğu aslında tek bir bitki

Bilim insanları, yukarıdaki fotoğrafta yer alan deniz otu topluluğunun yalnızca bir genetiğe sahip olduğunu, yani tek bir bitki olduğunu keşfetti. Topluluk, ‘Posidonia australis’ isimli tek bir bitkiden oluşuyordu. İlk kez yaklaşık 4.500 yıl önce köklerini saldığı tahmin edilen bitki, akla hayale sığmayan bir uzunluğa da sahipti: Tam 178,6 kilometre.

Keşfedilen bitki, aynı zamanda bir bitkinin nasıl bu kadar uzun süre hayatta kaldığı konusunda da merak uyandırdı. Bilim insanları, artık bu bitkinin binlerce yıldır değişen tüm koşullara rağmen nasıl evrimleştiğini ve hayatta kaldığını araştırmaya başlayacaklarını açıkladı. Elde edilecek olan veriler, iklim değişikliğinin en fazla etkileyeceği canlılardan birisi olan deniz otlarının geleceği için de büyük önem taşıyacak.

Kaynak:https://www.cnet.com/science/biology/the-biggest-oldest-plant-on-earth-discovered-off-the-australian-coast/
.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir