SSD vs HDD: Hangisini satın almalısınız?

SSD vs HDD: Hangisini satın almalısınız?
0

 

 

Yeni bir dizüstü bilgisayar veya PC arıyorsunuz, ancak hangisinin gereksinimlerinize en uygun olduğundan emin değilsiniz. Bu nedenle Bu depolama türlerinin her biri arasındaki farkları ve artıları ve eksileri hakkında biraz bilgi vererek başlayalım.

Piyasadaki pek çok farklı özellik ile – bir makinenin işlemcisinden, grafiklerinden ve ram’inden ve aralarından seçim yapabileceğiniz depolama alanından – ne satın alacağınızı seçmek zor olabilir.  

Sabit Disk Sürücüsü (veya HDD) nedir?

Asırlık HDD, sonsuzluk gibi görünen bir şey için var olmuştur (bu, hesaplama açısından yaklaşık 50 yıldır). Sabit diskler, manyetik bir malzeme ile kaplanmış bir veya daha fazla sabit, dönen diskte (veya ‘plakalarda’) veri depolamak için geleneksel yöntemi kullanır. Hareketli bir kol, verileri bir taraftan diğerine sırayla sıralanmış bloklar halinde sürücünün plakalarına okur ve yazar.

HDD’ler piyasaya 1960’lardan 1990’ların sonlarına kadar hükmetti, bu nedenle bu yöntemin oldukça güvenilir olduğunu söylemek doğru olur. Ancak, bu şekilde veri depolama olumsuz tarafları ile geliyor. Bazen dosyalar birbirinden uzak bloklar arasında bölünür. Bu, gelecekte verilere tabakta birden fazla noktadan erişilmesi gerektiği anlamına gelir, böylece sabit sürücünün dosyaya hizmet etmesi daha uzun sürer. Tüm parçalanmış dosyaları hızlı bir şekilde erişilebilmeleri için tekrar aynı sıraya koyma işlemi olan ‘birleştirmeyi’ duymuş olabilirsiniz. Sabit diskli bir makine seçerseniz, makinenizin ‘birleştirildiğinden’ emin olmak, makinenizin verimli çalışmasını sağlamaya yardımcı olur. Günümüzde, birçok Windows makinesi sizin için otomatik olarak birleştirilecektir, ancak sizinki yapmazsa veya yapabileceğinden emin değilseniz, Defraggler hdd’leri hızlıbir şekilde birleştirebilir.

Bir HDD seçmenin tek potansiyel dezavantajı bu değil; ayrıca SSD’LERDEN daha ağır ve daha hantaldırlar. Teknoloji geliştikçe, artık daha ucuz makinelerde standart olarak geliyorlar, ancak bu o kadar da kötü bir şey değil – hepsi gereksinimlerinize bağlı. Bilgisayarınızı evde bırakmayı planlıyorsanız ve fiyat gerçek bir husustur, HDD’ler hala büyük bir değer sunabilir.

Katı Hal Sürücüsü (veya SSD) nedir?

SSD’ler 1970’lerin veya 80’lerin sonlarında ortaya çıktı, ancak 2000’li yıllara kadar kitlesel tüketici pazarında gerçekten kullanılmadı. hdd’lerin aksine disk ve arm yok; aslında, SSD’nin hiç hareketli parçası yok. Bir SSD’yi bilgisayarınızın içinde oturan büyük bir USB sürücü olarak tanımlamak muhtemelen en kolay yoldur.

Piyasadaki farklı makine türleri arasında gezinirken, SSD’lerin bütçe seçeneklerinde standart olarak gelmediğini fark etmiş olabilirsiniz. SSD’ler daha pahalıdır, ancak buna değer mi?

Bir dizüstü bilgisayarın çıkarılmasını istiyorsanız-muhtemelen evet. A’dan B’ye geçerken makinenizin garip bir çarpma yaşaması muhtemeldir. SSD’lerin hareketli parçaları olmadığından, genellikle bir hdd’den daha fazla fiziksel şoka karşı dirençlidirler, bu nedenle dizüstü bilgisayarınızla seyahat etmeyi nispeten stressiz hale getirin. SSD‘ler ayrıca HDD‘LERDEN daha iyi bir alan depolama yoğunluğuna sahiptir, bu nedenle daha küçük, daha hafiftir ve çok daha fazla performans sağlar. Ömürleri boyunca hızlı erişim zaman kaybetmeyin ve pil korumak yardımcı olacaktır genellikle çok daha az enerji kullanır. Ayrıca birleştirme gerektirmezler (katı makyajları mümkün olmadığı anlamına gelir). Genel olarak, ssd’li bir makine çok daha iyi bir seyahat arkadaşı yapar.

Tamam, SSD veya HDD: Hangisini almalıyım?

Fiyat önemli bir husussa ve makineniz evde kalacaksa, toplu depolama için bir HDD mükemmel bir şekilde yeterlidir. Sabit diskler genellikle bir ssd’den daha uzun bir ömre sahiptir ve otomatik birleştirme özelliğine sahip daha yeni bir Windows sürümü ile çalıştırıldığında, HDD kendini koruyacaktır. Sabit diskler para için büyük bir değer sunabilir.

Makinenizi çıkarmak ve çıkarmak istiyorsanız, bir SSD’nin sağladığı ek dayanıklılık ve hız, muhtemelen sıçramaya değer olduğu anlamına gelir. SSD depolama alanına sahip bir makine, hareket halindeki bir makineden gereken boyut, ağırlık ve güç tüketimi kazanımlarını sağlayacaktır.

Son olarak, bir HDD veya SSD seçerseniz seçin, teknolojinin sonsuza dek sürmediğini ve hiçbir depolama biçiminin yok edilemez olmadığını hatırlamak önemlidir. Tamamen gönül rahatlığı için, Dropbox veya Google Drive gibi bir bulut yedekleme platformu kullanmanızı veya en azından en önemli dosyalarınızı bir USB veya harici sabit sürücüye yedeklemenizi öneririz.

 

Yeni makineniz çalışmaya başladıktan sonra, kullanım ömrü boyunca birikecek gereksiz ve işe yaramaz dosyaları güvenli bir şekilde silmek için CCleaner gibi bir PC temizleyici ve iyileştirici kullanmanızı öneririz. Makinenizi içeriden düzenli olarak temizlemek, daha uzun süre daha hızlı çalışmasını sağlar.

 

Kaynak:https://www.ccleaner.com/knowledge/ssd-vs-hdd-which-should-you-buy?cc-noredirect=.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir