Elon Musk: Nükleer Santralleri Yeniden Aktif Edin

Elon Musk: Nükleer Santralleri Yeniden Aktif Edin
0

 

Elon Musk’tan Avrupa’ya Çok Tartışılacak Çağrı: Nükleer Santralleri Yeniden Aktif Edin

SpaceX ve Tesla şirketlerinin kurucusu Elon Musk, Avrupa’ya bir çağrıda bulundu ve nükleer santrallerin tekrar aktifleştirilmesi gerektiğini söyledi. Musk, bunun küresel ısınma için daha iyi olduğunu savunurken, radyasyon tartışmalarına da yeni bir soluk getirdi.

Günümüzde nükleer enerjinin ne kadar güvenli ve verimli olduğu tartışılmaya devam ederken, bugün Elon Musk’tan önemli bir paylaşım geldi. Ülkelerin hidrokarbon enerjiden uzaklaşacağını ve çevreye katkı sağlayacağını açıklamalarına rağmen halen alternatif enerji kaynaklarına yönelim oldukça yavaşken Musk, Avrupa’nın nükleer enerjiye geçmesi gerektiğini savundu.

Twitter hesabından paylaşım yapan Elon Musk, “Umarım, Avrupa’nın faal olmayan nükleer santralleri yeniden başlatması ve mevcut olanların güç çıkışını artırması gerektiği anlaşılmıştır.” ifadelerine yer verdi. Musk, ayrıca nükleer enerjiye geçişin “Ulusal ve uluslararası güvenlik için kritik” olduğunu da söyledi.

“Radyasyonun olduğu yerde yetiştirilen yiyecekleri televizyonda izleyeceğim”

Bunun ardından Musk, olası nükleer felaketlerde ortaya çıkabilecek radyasyon hakkında da fazlasıyla tartışılabilecek bir yorum yaptı. Musk, konuyla ilgili bir diğer Tweet’inde “Bunun (yanlış bir şekilde) bir radyasyon riski olduğunu düşünenler için, en kötü yer olduğunu düşündüğünüz yeri seçin. Oraya seyahat edeceğim ve yerel olarak yetiştirilen yiyecekleri televizyonda yiyeceğim. Bunu yıllar önce Japonya’da, Fukushima’dan kısa bir süre sonra yaptım. Radyasyon riski çoğu insanın inandığından çok daha düşüktür.” ifadelerini kullandı.

Son olarak Elon Musk, nükleer enerjinin küresel ısınma için hidrokarbonlardan daha faydalı olduğunu da ekledi. Musk’ın yorumlarına gelen cevaplardan bazıları, nükleer enerjinin Güneş ve rüzgar enerjisi gibi alternatiflerden daha pahalı ve tehlikeli olduğunu savunurken, bazılarıysa nükleer güvenliğinin Çernobil dönemindeki gibi olmadığını, günümüzde çok daha gelişmiş olduğunu belirtti.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir