Netflix, Giriş Yaptığınız Her Ev İçin Ayrı Para İsteyecek

Netflix, Giriş Yaptığınız Her Ev İçin Ayrı Para İsteyecek
0

Netflix, Hesabınıza Giriş Yaptığınız Her Ev İçin Ayrı Para İsteyecek! İşte Tartışma Yaratacak Uygulamanın Detayları…

Şifre paylaşımının önüne geçmek isteyen Netflix, ücretli profillerin ardından yeni bir çözümü daha test etmeye başladı. Şirket, hesaba farklı bir konumdan erişilmesi halinde de ek ücret almaya başlayacak.

Netflix, geçtiğimiz haftalarda kullanıcıların hesap paylaşmalarının önüne geçecek bir çözümü test etmeye başladı. Yeni çözüm kapsamında şirket, artık her bir üyeliğe eklenen yeni bir profil için ücret almaya başlayacak. Fakat bu çözüm sadece bununla sınırlı kalmayacak.

Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Guatemala, Honduras ve Arjantin’de başlayan yeni testler, Netflix’in bir diğer şifre paylaşma önlemini de gösterdi. Bu ülkelerdeki kullanıcılar, Netflix hesaplarına kendi evleri dışında başka bir konumdan erişmeye çalıştıklarında ekstra ücret ödemek durumunda kalacaklar.

Farklı evlerden erişim için 3 dolar ek ücret istenecek

Bloomberg tarafından paylaşılan detaylara göre Netflix hesabına farklı bir konumdan erişmek isteyen kullanıcılar, 2,99 dolar karşılığında ek ‘ev’ satın almak zorunda olacak. Neyse ki bu önlem, başka bir evden hesabınıza girmeye çalıştığınız ilk an karşınıza çıkmayacak.

Netflix’teki ‘ev satın alma’ özelliği, iki haftadan uzun bir süre hesabınızın farklı bir evde kullanılması durumunda zorunlu olacak. Mobil cihazlardaysa böyle bir sınırlama bulunmayacak. Netflix’i telefon, tablet veya dizüstü bilgisayar gibi cihazlardan kullanmanız durumunda konumunuza göre ekstra ev ücreti ödemek zorunda olmayacaksınız. Ayrıca tatil durumundaysanız, Netflix’e TV’den erişmeniz halinde de bu ücrete tabi tutulmayacaksınız.

Peki Netflix farklı bir konumda olduğunuzu nasıl tespit edecek?

Bu sorunun cevabı da doğrudan Netflix’in testleri başlattığı ülkelerdeki destek sayfasında verildi. Sayfada şu ifadeler yer aldı:

“IP adresleri, cihaz kimlikleri ve hesap etkinliği gibi bilgileri kullanırız.”

Yani Netflix, farklı bir konumdan giriş yaptığınızı GPS gibi konum servislerinden öğrenmeyecek. Bunun yerine IP adresine ve cihaz bilgilerine bakacak. Şirket, yeni özellikle birlikte kullanıcılara hesaplarının hangi konumlarda kullanıldığını gösterecek ve konumları yasaklamasını da sağlayacak.

Netflix’e VPN, proxy veya herhangi bir engel kaldırma hizmetine bağlı şekilde erişildiğinde kullanıcılar, istemeden ekstra ev ücreti ödeme durumunda kalabilir. Zira bu hizmetler, cihazınızın sanal ortamdaki konumunu değiştirmeye yarıyorlar.

Peki neden böyle bir önlem alınıyor?

Bu sorunun cevabı da Netflix’in daha önceki açıklamalarının altında yatıyor. Şirket, son 10 yılda ilk kez abone kaybına uğramasının ardından paylaştığı açıklamasında 100 milyondan fazla evin tek bir hesap kullandığını açıklamıştı. Bu durumu da abone kaybının nedenlerinden biri olarak göstermişti.

 

Kaynak: https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-07-18/netflix-tests-another-way-to-charge-for-password-sharing

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir