Ölüm robotları kullanmayacak ülke sayısı 22 oldu

Ölüm robotları kullanmayacak ülke sayısı 22 oldu
+ - 0

Yapay zekanın önlenemez yükselişi, ölüm robotları tartışmalarını beraberinde getiriyor. Ölüm robotları kullanmama konusunda şimdiden sözleşmeler dahi imzalanma başlandı.

Almanya ölüm robotları kullanmayacak
Yapay zeka dünyamız için ya bir kurtarıcı olacak ya da savaşlar ile dünyanın sonunu getirecek. Yapay Zekanın dünyadaki en tanınmış uzmanları Birleşmiş Milletler’e bu özerk silahları yasaklamak için açık bir mektup gönderdi. 

Bu uzmanlardan biri Stuart Russel, yapay zekanın silahlanmasının çok tehlikeli olduğunu belirtti. Hatta bu karşı duruş uzmanlarla sınırlı kalmayarak, aktivistler tarafından da destekleniyor.

Avustralya, Kanada ve Birleşik Krallık, 2017’de otonom silahların geliştirilmesinden çekilmişti. Şimdi bu ülkelere Almanya da katıldı. Böylelikle yapay zekayı bir savaş aracı olarak kullanmayacağını, bu yönde teknoloji geliştirmeyeceğini açıklayan ülke sayısı 22’ye ulaştı.
Ancak ABD gibi bazı ülkeler halen yapay zeka destekli savaş araçları geliştirmeye devam ediyor. Aşağıdaki videoda ölüm robotlarını izleyebilirsiniz.
 

Bu iğrenç teknoloji için sizde görüş ve duygularınızı ifade edin.

Yazar Hakkında

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yorum Yap