Gmail’e Uçtan Uca Şifreleme Geldi: Yeni iCloud Skandallarını Engelleyebilir mi?

Gmail’e Uçtan Uca Şifreleme Geldi: Yeni iCloud Skandallarını Engelleyebilir mi?
0

Google, Gmail için oluşturduğu uçtan uca şifreleme sistemini Workspace kullanıcıları için kullanıma sundu. Henüz beta aşamasında olan güvenlik katmanı, özellikle de işletmeler için hayati önem arz edecek gibi görünüyor.

ABD merkezli teknoloji devi Google, popüler e-posta hizmeti Gmail için kritik önem arz eden yeni bir özellik duyurdu. Şirketin resmi blog sayfasındaki açıklamada, Gmail’e uçtan uca şifreleme yapabilen yeni bir sistem entegre edildiği belirtildi. Henüz beta aşamada olan uçtan uca şifreleme özelliği, önümüzdeki dönemlerde tüm kullanıcılar için kullanılabilir olacak. 

Gmail’in uçtan uca şifreleme özelliği, özellikle de işletmeler için önemli olacak. Zira kurum ve kuruluşlar, bu özelliği kullanmaya başladıktan sonra ekstra bir güvenlik katmanına sahip olmuş olacaklar. En başta Google, e-postalardaki hassas bilgi ve verilere erişemeyecek. E-posta içeriği, tamamen şifrelenmiş olacak.

Uçtan uca şifreleme, isteğe bağlı olarak kullanılacak!

Google’ın Gmail için hazırladığı uçtan uca şifreleme özelliği, isteğe bağlı bir özellik olarak kullanılacak. Uçtan uca şifreleme aktif edildiğinde emojiler, imzalar ve Akıllı Yazma gibi bazı özellikler devre dışı bırakılacak. Ross Richendrfer isimli bir Google sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, uçtan uca şifrelemenin gerçekten önemli olduğunun altı çizildi.

Google tarafından yapılan açıklamaya göre Gmail’in uçtan uca şifreleme özelliğinin beta sürecine dahil olmak isteyenlerin, Google’ın destek merkezi tarafından sunulan bir formu* doldurmaları gerektiğini belirtelim. Ayrıca bu hizmetten faydalanmak için Google Workspace’in Enterprise Plus, Education Standard veya Education Plus paketlerinden bir tanesinin satın alınmış olması gerekiyor.

Uçtan uca şifreleme neden önemli?

Her geçen gün biraz daha yaygınlaşan uçtan uca şifreleme sistemleri, iki taraf arasındaki bir iletinin sadece o iki taraf tarafından görülebilmesini sağlıyor. Örneğin bu iletinin gönderilmesinde aracı olarak çalışan Google veya WhatsApp gibi bir şirket, iletinin içeriğini göremez hale geliyor. Böylelikle gizli kalması istenen veriler, yalnızca alıcı ile gönderici tarafından görülebiliyor. Ayrıca bilgisayar korsanlarına karşı da ek bir güvenlik sağlanmış oluyor. Uçtan uca şifrelemede şifrelenmiş iletiyi alan veya gönderen kişi direkt olarak hacklenmezse verilere ulaşmak mümkün olmuyor.

Bilindiği üzere geçtiğimiz yıllarda birçok ünlü ismin iCloud hesapları eklenmiş ve bu kişilerin uygunsuz görüntüleri tüm internet ortamlarına yayılmıştı. Bu da uçtan uca şifreleme sistemleri gibi güvenlik önlemlerinin veri sızıntıları için ne denli önemli olduğunu gözler önüne sermişti. Apple da yakın zamanda bu konuda bir adım atarak iCloud yedeklerine ve tüm verilere uçtan uca şifreleme getireceğini açıklamıştı.

Kaynak: https://www.webtekno.com/google-gmail-uctan-uca-sifreleme-h130759.html

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir