Google, Android 12 Go edition, Piksel benzeri akıllı özellikleri tanıttı

Google, Android 12 Go edition, Piksel benzeri akıllı özellikleri tanıttı
0

 Android (Go edition), daha fazla insanın uygun fiyatlı, giriş seviyesi telefonlarla Android ve Google’ın en iyilerine erişmesine yardımcı olmak amacıyla 2017’de piyasaya sürüldü. Günümüzde ise, 200 milyondan fazla kişi aktif olarak bir Android (Go edition) telefonu kullanıyor.

Google, Android 12‘nin (Go edition) yakın zamanda piyasaya sürülmesiyle, önemsediğiniz şeyleri göreceğiniz anlamına dayanıyor. Her zamankinden daha hızlı, daha akıllı ve daha gizlilik dostu bir deneyim yaratıyor. Ayrıca, çok dilli kullanıcılar için özellikleri geliştirerek ve veri maliyetlerini göz önünde bulunduran yenilerini sunarak bu telefonları daha erişilebilir hale getiriliyor.

2022’de telefonlara gelen bazı özelliklere daha yakından bakalım.

Daha hızlı uygulama başlatma

Android 12 (Go edition) cihazınızdaki uygulamalar %30‘a kadar daha hızlı ve daha yumuşak bir animasyonla başlatılacak — yani boş bir ekranda daha fazla beklemeden anında açılacaklar. Google, Ayrıca SplashScreen API’sini oluşturduk, böylece tüm geliştiriciler, kullanıcılar uygulamalarını başlattıklarında sürekli olarak sorunsuz bir deneyim sağlayabilir.

 

Android 12’nin (Go edition) daha hızlı uygulama yükleme süresine göz atın

 

Daha uzun pil ömrü

Android 12 (Go edition), uzun süre kullanılmayan uygulamaları hazırda bekleterek pil ömründen ve depolama alanından otomatik olarak tasarruf sağlar; bu, özellikle sınırlı depolama kapasitesine sahip cihazlar için yararlıdır. Bu arada, güncellenmiş Files Go uygulaması dosyaları 30 gün içinde kurtarmanıza izin verecek, böylece bu arada yer açmak için gereksiz dosyaları güvenle silebilirsiniz.

Android 12 (Go edition) ile kullanılmayan uygulamalar hazırda bekletildiğinde bildirim alırsınız

Daha akıllı özellikler

Android 12 (Go edition) ayrıca içeriğinizi daha kolay anlamanızı sağlar. Son uygulamalar ekranınıza giderek, haberleri dinlemek ve ekrandaki içerikleri tercih ettiğiniz dile çevirmek için seçenekler görürsünüz.

Doğrudan son uygulamalar ekranınızdan “Çevir” ve “Dinle ” ye erişin

 

Daha kolay uygulama paylaşımı


Uygulamalar akıllı telefon deneyiminin temel bir parçasıdır, ancak bunları indirmek bazen ek veri ücretleri anlamına gelebilir. Android 12 (Go edition) ile, Yakındaki Paylaş ve Google Play’i kullanarak uygulamaları doğrudan yakındaki cihazlarla paylaşarak verileri kaydedebileceksiniz.

Aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşmak için bir uygulamaya dokunmanız yeterlidir

Daha basit cihaz paylaşımı


Gizlilik konusunda endişelenmeden cihazınızı arkadaşlarınız veya ailenizle paylaşın. Profilleri doğrudan kilit ekranında kullanılabilir hale getirerek Android 12’deki (Go edition) konuk kullanıcı deneyimini basitleştiriyoruz. Cihazınızı paylaşmadan önce bir konuk profiline kolayca geçebilir ve işiniz bittiğinde bu profili sıfırlayabilirsiniz.


Doğrudan kilit ekranınızdan Konuk Moduna geçin

Daha fazla gizlilik kontrolü


Android 12 (Go edition), verilerinize erişen uygulamalar konusunda size daha fazla şeffaflık ve uygulamalarınızın ne kadar özel bilgiye erişebileceğine karar vermek için daha fazla denetim sağlayacaktır.

Bunu yapmak için yeni bir gizlilik panosu ekliyoruz. Hangi uygulamaların mikrofon gibi belirli türdeki hassas verilere eriştiğinin anlık görüntüsünü görürsünüz ve gerekirse izinleri iptal edersiniz. Durum çubuğunuzdaki yeni gizlilik göstergesi, uygulamalarınızın özellikle mikrofonunuza veya kameranıza ne zaman eriştiğini size bildirir.

 
Gizlilik pano uygulamalar hassas bilgileri ya da özellikleri, mikrofon veya kamera kullanımda olduğunu bildiren bir göstergesi olan göstereceğim

Ayrıca uygulamalarla ne kadar bilgi paylaştığınız konusunda size daha fazla kontrol sağlıyoruz. Yeni yaklaşık konum izinleriyle, uygulamaları kesin konum yerine yalnızca yaklaşık konumunuzu görecek şekilde sınırlayabilirsiniz. Örneğin, hava durumu uygulamanızı yaklaşık konumunuzla sınırlamak size yine de doğru bir tahmin verecektir.

Bu yaklaşan özelliklerin keyfini çıkarın ve 2022’de Android 12 (Go edition) ile piyasaya sürülen yeni cihazlara dikkat edin.

 
Kaynak:https://blog.google/products/android/introducing-android-12-go-edition/?utm_source=adnanguneycom.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir