Google Haritalar, Araçların Motorlarına Göre Rota Gösteriyor

Google Haritalar, Araçların Motorlarına Göre Rota Gösteriyor
0

Google Haritalar, Artık Benzinli ve Dizel Araçlara Başka, Elektrikli Araçlara Başka Yol Gösteriyor: Tamam da Niye?

Google Haritalar, motor tipine göre farklı rotalar oluşturan yeni özelliğini 40 ülkede daha kullanıma sundu. Bu ülkeler arasında Türkiye yine yer almadı.

Yeni özelliklere kavuşmaya devam eden Google’ın Haritalar uygulaması, geçtiğimiz haftalarda uzun zamandır olması gereken bir özellik ile gündeme gelmişti. Google Haritalar, araçların motor tiplerine göre en iyi tasarrufu yapmanızı sağlayacak yolları önermeye başlayacaktı.

Aslında geçtiğimiz yıl ABD ve Kanada’da kullanıma giren bu özellik, Google’ın bugünkü duyurusuna göre 40’a yakın Avrupa ülkesinde daha kullanıma sunuldu. Özelliğin kullanılabileceği ülkeler arasında Fransa, İrlanda, İspanya ve Birleşik Krallık gibi ülkeler yer aldı.

Google Haritalar’ın yeni özelliği ne sağlıyor?

Google Haritalar’a gelen yeni özellik, kullanıcılara A noktasından B noktasına en tasarruflu şekilde ulaşmalarına yardımcı oluyor. Kullanıcılar, rotayı oluşturduktan sonra rota ayarlarından araçlarının yakıt tipini ‘benzin, motorin, elektrikli ya da hibrit’ olarak seçiyor. Haritalar, motor tipine ve yol durumuna göre en yakıt tasarrufu sağlayan rotayı oluşturuyor.

Özellik Türkiye’de kullanılabiliyor mu?

Google Haritalar’ın yakıt tipine göre tasarruf sağlayan özelliği, ülkemizde henüz kullanıma sunulmadı. Özelliğin ne zaman ülkemize geleceği henüz bilinmezken, Google’ın bu özelliği mümkün kılması için de bazı gereksinimleri mevcut. Google, sistemi ABD Enerji Bakanlığı Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı ve Avrupa Çevre Ajansı’ndan elde ettiği verilerle geliştiriyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir