Google’dan Android kullanıcılarına bir müjde daha!

Google’dan Android kullanıcılarına bir müjde daha!
0

 Google Fotoğraflar uygulaması 1 Haziran’da Android kullanıcılarının kalbini kırdı. Şimdi ise uygulama kilitli dosya özelliği ile yeniden arayı düzeltme peşinde.

Google, Android yeni versiyonlarında karşımıza çıkan bir çok özelliği öncelikle Pixel modellerinde kullanıma açıyor. Hatta bazı özellikler sadece Pixel modellerine özel oluyor. Bildiğiniz gibi kısa süre önce Android 11‘de karşımıza çıkan Uygulama izinleri özelliği daha fazla Android sürümüne genişledi. Şimdi ise Google Fotoğraflar için kilitli dosya oluşturma özelliği Android 6 Marsmallow desteği ile bir çok modele açık hale geldi.

Google Fotoğraflar kullanıcıları için kilitli dosya özelliği sonunda geldi

 

Google I/O‘da karşımıza çıkan önemli özellikler arasında olan Fotoğraflar uygulaması için kilitli dosya oluşturma özelliği diğer Android kullanıcılarına da açılıyor. Teknoloji devi geliştiriciler konferansında tanıttığı özelliğin yakında daha fazla Android modeline geleceğini açıklamıştı.

Fotoğraflar uygulaması ne yazı ki 1 Haziran‘da sınırsız alan uygulamasına son verdi. Hali hazırda Pixel telefon kullanıcılarına devam eden uygulama, bir çok kullanıcının alternatiflere yönelmesine neden oldu. Google’da belki de kullanıcıları kendine yeniden çekmek için yeni özellikleri devreye almış olabilir.

Fotoğraflar uygulaması için getirilen kilitli dosya adı üstünde parmak izi gibi ek güvenlikle korunan gizli klasörler oluşturmanızı sağlıyor. Böylece Google kullanıcılara, özel fotoğraf ve videoları için ekstra koruma sağlıyor. Bu özellik ile klasöre sakladığınız fotoğrafalar ana akışınızdan kalkıyor. Yani sizin bile fotoğrafları görüntülemek için kilitli klasöre gitmeniz ve parmak izi kilidini açmanız gerekiyor.

Google Fotoğraflar için kilitli dosya özelliği Android 6 Marsmallow yüklü akıllı telefonlara kadar genişletildi. Buna göre Samsung Galaxy S5LG G3 gibi 2014 yılına damga vuran amiral cihazlar da bu özelliğe kavuşacak.

Google Fotoğraflar uygulaması bildiğiniz gibi bulut üzerinde çalışıyor. Fotoğraf klasörlerinizi uygulamaya senkronize edip, akıllı telefonunuzda daha fazla yer açmanız mümkün. Daha önce tüm kullanıcılara sınırsız alan veren Google Fotoğraflar, 1 Haziran’da bu uygulamaya son verdi.

Google One bulut abonelik hizmeti ile sınırsız olmasa da ek depolama hizmeti de almak mümkün. Aylık ödeme gerektiren hizmet 100 GB için 5,99 TL200 GB için aylık 11,59 TL, 2 TB alan için aylık 28,99 TL5 TB alan için ise aylık 144,99 TL fiyata sahip.

 

Kaynak:https://www.ubergizmo.com/2021/05/google-photos-private-folder/

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir