Google’dan WhatsApp kullanıcılarına kötü haber!

Google’dan WhatsApp kullanıcılarına kötü haber!
0

Uygulamanın çatı şirketi Meta (Facebook) ile Google arasındaki ortaklık gereğince kullanıcıların WhatsApp yedeği, Drive’daki kotadan düşmüyor. Bu durumun yakında değişeceği öğrenildi.

WhatsApp şu anda Android kullanıcılarının, sohbetleri ve medya dosyalarını herhangi bir limit olmaksızın Google Drive’a yedeklemesine izin veriyor.

 

WhatsApp’a gelecek özellikleri aylar öncesinde açığa çıkarmasıyla tanınan WABetaInfo, uygulamanın gelecekteki bir sürümünün kodlarına ulaştı. Buna göre WhatsApp’ın Android uygulamasında sınırsız yedekleme döneminin biteceği ortaya çıktı. Yeni dönemde yedekleme özelliğinin nasıl çalışacağı bilinmese de, birkaç ihtimal var.

WhatsApp yedekleri Google Drive kotasından düşebilir

İlk olarak Google, Drive’a yüklenecek WhatsApp yedekleri için limit getirebilir. Eğer bu yönteme başvurulursa Android kullanıcıları WhatsApp’taki sohbetlerini ve medya dosyalarını dilediği kadar yedekleyemeyecek. Tabii Google’ın ne kadar limit belirleyeceği henüz belli değil. Ancak en nihayetinde, şu anki gibi sınırsız yedekleme imkânı artık olmayacak.

WhatsApp’ın kodlarında yeni yedekleme sisteminin detayları ortaya çıktı.

Diğer yandan WhatsApp yedeklerinin Google Drive kotasından düşme ihtimali de söz konusu. Hatırlatmak gerekirse Google, geçtiğimiz sene Fotoğraflar uygulaması için sunduğu ücretsiz ve sınırsız yedekleme desteğini sonlandırmıştı. 1 Haziran’dan beri Fotoğraflar’a yüklenen görüntüler ve videolar Google Drive hesabının mevcut kotasından düşmeye başladı.

İkinci ihtimal gerçekleşirse, tıpkı Fotoğraflar’a yüklenen dosyalar gibi WhatsApp yedekleri de Google Drive kotasını götürecek. Bu da yedeklediğiniz bütün içeriklerin, her Google hesabıyla birlikte gelen ücretsiz 15 GB kapasiteye (veya bir Google One üyesi olarak satın almış olduğunuz ek alana) dahil olacağı anlamına geliyor.

Ücretsiz 15 GB Google Drive alanı yetmeyecek

WhatsApp yedeklerinin Drive kotasından düşmesi durumunda, her Google hesabına otomatik tanımlanan ücretsiz 15 GB kapasite zamanla yetmemeye başlayacak. Bu da kullanıcıları ister istemez aylık abonelik temelli Google One üyeliği satın almaya zorlayacak.

Google One üyeliğinin fiyatları 100 GB için 5,79 TL/ay veya 57,99 TL/yıl200 GB için 11,59 TL/ay veya 115,99 TL/yıl2 TB için 28,99 TL/ay veya 289,99 TL/yıl şeklinde değişiyor. Şirket 2 TB yani Premium planı kapsamında ücretsiz VPN hizmeti de sunuyor.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir