İlginizi Çekebilir

Blogger Http ve Https Protokol Sonucu Çalışmayan Eklentiler

Blogger Http ve Https Protokol Sonucu Çalışmayan Eklentiler
+ - 2

dosya-zinciri-http-https

Blogger, Ana sayfanızı güzelleştirmek çekici kılmak için beğendiğiniz birçok üçüncü parti eklenti ve Gadget’i doğru eklediğinizi düşünüyorsunuz. Ancak eklentiniz çalışmıyor mu? Blogger kumanda panelinizde 29 adet üçüncü taraf olmayan, Temel kategorisinde gadget eklentisi mevcuttur. Diğer kategori sekmesinde ise binlerce gadget eklentisi mevcut olup bunlar üçüncü taraf geliştiriciler tarafından tasarlanmış gadgetlerdir. Bunun anlamı Temel sekmesinde bulunan 29 adet gadgetin kullanımına Google’un onay vermiş olmasıdır. Diğer sekmesinde bulunan gadgetler ise üçüncü taraf geliştiriciler tarafından hazırlanmış gadgetler serisini ifade etmektedir. 

 
Gadgetler komut dosyaları içerirler. Dikkat ederseniz blog yazınızı ön izlemek için açtığınızda bazı eklentileri (örneğin; Adsense) göremezseniz. Google Friend Connect İzleyiciler gadgeti de üçüncü taraf geliştiriciler tarafından hazırlanmış gadgetler serisin de yer almaktadır. 
 

Google Friend Connect İzleyiciler gadgetini eklemek istediğinizde üst kısımda bu uyarı mesajını görebilirsiniz. Ancak Ocak 2016 yılının ilk haftasında, Google Friend Connect İzleyiciler gadget güncellemesinde yapılan yenilikleri görebileceğiz. Bu güncelleme sonucunda herhalde Google Friend Connect İzleyiciler gadgeti, mevcut 29 adet gadget serisine eklenerek 30 adet olarak karşımıza çıkacaktır.

ucuncu-taraf-gelistirici-gadgeti

Blogger üçüncü taraf geliştiriciler gadget görünümü

30 Eylül 2015 tarihinde Google, Blogger için Https Güvenlik Güncellemesini Etkinleştirdi. Bu etkinleştirmenin sonucunda blogunuzun Http Protokolünü, Ayarlar → Temel → Https ayarları bölümünden HTTPS olarak değiştirdi iseniz, eklemiş olduğunuz eklentilerin güvenlik içinde ve doğru çalışması için uygulamanız gereken bazı kurallar mevcuttur.

https-protokol-ayarlari

HTTPS Ayarları → HTTPS Kullanılabilirliği

Blogunuzda kullandığınız eklentiler daha önce çalışıyor, şimdi çalışmıyorsa HTTPS ayarlarında değişiklik yaptı iseniz aşağıda anlatılanları tatbik ederek gadget, widget eklentilerinizi çalıştırabilirsiniz.

Blogger çalışmayan eklentilerini çalıştırmak için uygulama :

1. Blogger kumanda paneline giriş yapın.

2. Yerleşim modülünde iken çalışmayan eklenti gadgetini açın.

3. Eklentinizin blogunuz ile uyumlu çalışmasını sağlayan blog Url’nizdeki Http protokol etiketinin hemen yanına (s) harfini ekleyerek gadgeti kaydedin ve ön izleme yapın. Örnek ;

 

Eski URL : http://guney59.blogspot.com

Yeni URL : https://guney59.blogspot.com

4. Blogger özel tasarım şablon kullanıyorsanız, yukarıda anlatıl işlem için Şablon kodlarınızda URL’nizi bulun ve değiştirin.

Ayrıca okunacak makaleler :

Blogger Https İçin Arama Kutusu ve Sosyal Profil Veri Ayarları

Blogger Şablonda Kod Nasıl Bulunur

 
Canlı bir örnekleme yapmak gerekirse, https://adnanguney.blogspot.com blogumun sidebarına eklediğim Veri Araçları Slider eklentisinde Blog URL görünümünü aşağıda inceleyin. Http URL ile çalışmayan slider, Https Url’sini değiştirdiğimde çalışıyor. Sizde bogunuz da bazı denemeler yaparak sonuçları yaşamaya çalışın.

Yazar Hakkında

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 6 sene önce

    Adnan bey öncelikle yeni yılınızı kutlar 2016 yılının sağlık mutluluk ve esenlikler getirmesini Temenni ediyorum. https kullanmanın ssd sertifikası olmadan bir anlamı varmıdır sizce bu konu hakkında görüşlerinizi yazabilirseniz sevinirim iyi yıllar

    • Muharrem bey merhaba, çok teşekkür ederim. Yeni yılınızı canı gönülden bende kutlarım. Herhalde SSL yazmak istediniz. HTTPS‘nin son eki olan (s) Zaten SSL şifreleme protokolünü tarayıcıya tanımlayan bir uzantı. Blogger varsayılan bloglar için Google ücretsiz bu şifreleme hizmetini sunuyor. Ancak Özel Tasarım bloglar için bu özellik aktif edilemiyor. Yani Özel Tasarım Blogger veya Web siteleri SSL şifreleme teknolojisini kullanabilmeleri için ciddi şekilde para ödemeleri gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.