Hepsiburada, Tek Bir Çalışanı Bulunmayan İlk ‘Akıllı Mağazasını’ Açtı

Hepsiburada, Tek Bir Çalışanı Bulunmayan İlk ‘Akıllı Mağazasını’ Açtı
0

Hepsiburada, ilk fiziksel mağazasını resmen açtı. Hepsiburada smart by MIMEX isimli mağaza, akıllı bir yapıya sahip ve yeni nesil bir deneyim sunuyor.

 

Türkiye’nin en popüler e-ticaret platformlarından Hepsiburada, ilk fiziksel mağazasını resmen açtı. “Hepsiburada smart by MIMEX” ismiyle açılan mağaza, İstanbul’da bulunan Trump AVM’de bulunuyor. Bir akıllı mağaza olarak karşımıza çıkan Hepsiburada smart by MIMEX, kullanıcılara oldukça ilginç bir deneyim sunacak gibi görünüyor. Gelin hep birlikte bu mağaza ile ilgili detaylara bakalım.

Hepsiburada’nın akıllı fiziksel mağazası, çalışanların size yardımcı olduğu, bugüne dek gördüklerimiz gibi bir yer değil. Öyle ki bu mağazaya girebilmek için kapıda bulunan QR kodu okutmak ve “Hepsiburada Smart by Mimex” isimli uygulamayı indirmek gerekiyor. Uygulamayı indirip kayıt işlemini tamamladıktan sonra QR kodu bir kez daha okutan tüketici, mağazaya girebiliyor. Peki içeride neler yaşanıyor?

Ağırlık sensörleri kullanılıyor ve görüntü takibi yapılıyor!

 

Hepsiburada smart by MIMEX’te yer alan ürünler, sürekli olarak ağırlık sensörleri ile takip ediliyor. Bu sayede hangi ürünün raftan alındığı saniyeler içerisinde tespit ediliyor. Bu ürün doğrudan uygulama içerisindeki sepete ekleniyor. Geri bırakılan ürün ise sepetten çıkarılıyor. Ödeme ise uygulamaya kaydedilen kredi kartı bilgileri ile gerçekleştiriliyor. Şu an için aynı anda 3 kişinin kullanabildiği mağazanın, ilerleyen dönemlerde aynı anda 5 kişiye hizmet verebilmesi amaçlanıyor. İşte görüntü takibi de tam olarak bu noktada devreye giriyor. Kullanılan teknoloji ile kullanıcıyı renklendiren Hepsiburada, bu sayede hem gizliliği koruyor hem de hangi kullanıcının hangi ürünü satın aldığını anlık olarak takip etmiş oluyor.

 
Hepsiburada smart by MIMEX, henüz pilot kapsamda olan bir proje. Hepsiburada’nın bu mağaza için 170 bin euro harcadığı, bu paranın nispeten uygun olduğu bildiriliyor. Projenin başarılı olup olmayacağını, tüketicilerin bu mağazaya ne kadar ilgi göstereceklerini zaman içerisinde göreceğiz. Eğer proje ilgi görürse, Hepsiburada smart by MIMEX’i pek çok yerde görmeye başlayabiliriz.
 
Kaynak: https://webrazzi.com/2022/09/08/hepsiburada-ilk-fiziksel-akilli-magazasini-acti-hepsiburada-smart-by-mimex 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir