Instagram Yakında Tam Ekran Fotoğrafları Test Edecek

Instagram Yakında Tam Ekran Fotoğrafları Test Edecek
0

Instagram TikTok Olmadan Durmayacak: Şimdi de Tam Ekran Fotoğraflar Geliyor

Bütün sosyal medya platfromları birbirine benzemeden durmayacak gibi gözükürken, Instagram da TikTok’taki gibi ekranı kaplayan uzun video ve fotoğraflar için testlere yakında başlıyor.

Instagram, geçtiğimiz dönemde tartışma yaratacak bir karar alıp tasarımını değiştireceğini açıklamıştı. Daha sonra gelen tepkiler üzerine bu değişim iptal edilmişti. Bu hafta yapılan Ask Me Anything etkinliğinde, firmanın CEO’su Adam Mosseri, Instagram’ın ekstra uzun 9:16 ölçekli görselleri test etmeye başlayacağını açıkladı.

Mosseri, yaptığı açıklamada “Uzun (boyutlu) videolarınız var ancak Instagram’da uzun fotoğraflarınız olamıyor. Biz de ikisini de eşit olarak değerlendirdiğimizden emin olmak istedik.” ifadesini kullandı. Şu anda Instagram’da yer alan görseller ekranın tamamını kaplayacak şekilde olamıyor.

9:16 ölçekli fotoğraflar geliyor

Şu anda Instagram, dikey ölçekli olarak en fazla 4:5 ölçekli bir şekilde fotoğraf paylaşmaya izin veriyor. Daha büyük ölçekli bir görsel söz konusu olduğunda ise görseli, uygun formata göre kırpmamız gerekiyor. Yeni gelecek özellikle daha uzun ve ince görseller paylaşılabilecek. 

Bu formattaki görseller, çoğu akıllı telefonun ekranını tek başına ekranı kaplayabilecek büyüklükte olacak. Bu durum bazı kullanıcıların hoşuna gidecek olsa da platformu kullanan kişiler için bir miktar kafa karıştırıcı olabilir.

En son Instagram TikTok benzeri tam ekran görselleri test ettiğinde özellikle fotoğrafçılardan yoğun eleştiri almıştı. Bu eleştirilerin temelinde ise uzun ince görseller çekmek için garip açıların kullanılmasının gerekmesi ve fotoğrafın üzerine gelen yazılar nedeniyle de görsellerin bozulması gösteriliyordu. 

Instagram yeni özelliği bir ya da iki hafta içinde test etmeye başlayacak. Bu defa yeni görsel ölçeği zorunlu olmayacak. Yani isteyenler eski formatta da fotoğraflar paylaşabilecek. 

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir