Japon bilim insanları, görünmeyen, şeffaf güneş panelleri üretmeyi başardı

Japon bilim insanları, görünmeyen, şeffaf güneş panelleri üretmeyi başardı
0

Japon bilim insanları geliştirdikleri şeffaf güneş paneliyle her yeri güneş tarlasına dönüştürmeyi amaçlıyor.

Japonya’daki Tohoku Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, şeffaf güneş paneli üretmeyi başardıklarını açıkladılar. Peki, bu “şeffaf” güneş paneli ne işe yarayacak?

 

Günümüzde güneş enerjisi toplayan paneller, silikon hücreler, metal çerçeve, cam muhafaza ünitesi, doğrusal akım ve alternatif akım kablolarından oluşuyor ve bakıldığında bir tablet gibi evlerin çatılarında ya da güneş tarlalarında kendilerine yer buluyorlar. Ancak Japon araştırmacıların geliştirdikleri bu “şeffaf” güneş panelleri, şeffaf ve ince yapıları sayesinde görünmüyor ve performans bakımından özellikle kullanım şekli ve ölçeği düşünüldüğünde, güneş panellerinden aşağı kalmıyorlar.

 

Araştırmacılar geliştirdikleri bu panelin şeffaf olmasından dolayı kullanım alanının çok çeşitli olduğunu söylerlerken, uygulama alanı arasında akıllı telefonunuzun ekranı ya da evinizin penceresini gösteriyorlar. Yani, her yeri güneş paneli ile donatmak ve böylece elektrik üretimi sağlamak bu şeffaf paneller ile mümkün hale gelebiliyor.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir