Köpekleri Kokuları ‘Görebildiği’ Keşfedildi

Köpekleri Kokuları ‘Görebildiği’ Keşfedildi
0

Köpeklerin Kokuları ‘Görebildiği’ Keşfedildi (Evet, Tam Anlamıyla Görmek)

Yeni yayımlanan bir araştırma, köpeklerin kokuları görebildiklerini ortaya koydu. Buna göre köpeklerin görsel korteksi, koklama durumunda bizim gözlerimizle gördüğümüz ana göre bile daha fazla çalışıyor.

Yüz yıllardır en sadık dostumuz olarak kabul edilen köpekler hakkında her geçen gün şaşırtıcı bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor. Henüz geçtiğimiz haftalarda kokuları zihinlerinde görselleştirebildikleri keşfedilen dostlarımız, yeni bir araştırmaya göre bunun da ötesine geçerek kokuları ‘görebiliyorlar’.

The Journal of Neuroscience dergisinde yayınlanan araştırmada bilim insanları, evcil köpeklerin koku alma beyin yollarını difüzyon MRI taramaları ile haritalandırdı. Elde edilen veriyle birlikte köpek beyninin sinir yollarının 3 boyutlu haritası oluşturuldu. Harita, köpeklerin koku alma ve görsel sistemleri arasında daha önce bilinmeyen devasa bir yol olduğunu gösterdi.

Görsel korteksleri bizim gördüğümüz andan bile daha fazla çalışıyor:

Çalışmada yer alan Cornell Üniversitesi nörogörüntüleme araştırmacısı Pip Johnson, burun ve beyindeki görsel korteks arasındaki bu bağlantıyı hiçbir zaman görmediklerini paylaştı. Üstelik Johnson’a göre köpeklerin görsel korteksi, koklama durumunda bizim görme durumumuzda çalıştırdığımızdan daha fazla çalışıyordu.

Bu araştırma, köpeklerin koklayarak kelimenin tam anlamıyla görüp görmediklerini net olarak ortaya koymasa da beyinlerde yapılan her bir keşif bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Üstelik henüz kedilerde yeni başlayan aynı türdeki araştırmalarda elde edilen ön veriler, kedilerde bu ilişkinin çok daha güçlü olduğunu şimdiden göstermiş durumda.


Kaynak: https://www.sciencealert.com/dogs-smell-is-tightly-linked-to-the-visual-parts-of-their-brain

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir