Küresel Isınmaya Karşı Başlatılan En İlginç Uygulama

Küresel Isınmaya Karşı Başlatılan En İlginç Uygulama
0

Küresel Isınmaya Karşı Başlatılan En İlginç Uygulama: Çim Ekme Yasağı!

Gün geçtikçe Dünya için büyük bir sorun haline gelen küresel ısınmaya çözüm bulmak için yetkililer adım atmaya devam ediyor. ABD’nin Nevada kentindeki yetkililer bu durumla mücadele için ilginç bir düzenlemeye imza attı ve şehirdeki dekoratif çimlerin yasaklanmasını istedi.

Her geçen gün el birliği ile gezegenimizi daha da kötüye sürüklüyoruz. Bilim insanlarının ve araştırmacıların yaptığı uyarılara ve kırmızı alarmlarına rağmen, Dünya’yı bu kötü durumundan kurtarmak için çabalamıyor hatta daha da kötüye gitmesini sağlıyoruz. Küresel ısınma nedeniyle orman yangınları, suların çekişmesi gibi birçok sorun yüzünden gezegenimiz adeta acı çekiyor.

Küresel ısınma ve iklim değişikliği suların daha da kıtlaşmasına neden oluyor. Dış mekanda su kullanım oranına bakıldığında en çok suyun çevre düzenlemesi yani çimler için kullanıldığını söyleyen yetkililer, bu yüzden ABD’nin Nevada kentinde harekete geçti ve oldukça ilginç bir yasa önerisini meclise sundular.

Çimlerin yerini damlama sistemi ile sulanan ağaçlar alacak

Güney Nevada Sular İdaresi yönetim kurulu küresel ısınma ve iklim değişikliğine karşı en çok su kullanılan dekoratif çimlerin yasaklanması için Nevada meclisine dilekçe verdi. Çimlerin, kaktüs ve ağaçlar gibi kuraklığa dayanıklı olmadığını ve 4 kat daha fazla su gerektirdiğini söyleyen yönetim kurulu, Nevada’da üzerinde kimsenin yürümediği yaklaşık 21 kilometre karelik işlevsiz olarak tabir edilen bir çim alanının olduğunu belirtti.

Yalnızca görsel olarak işlevi olan bu yeşilliklerin kaldırılmasının, her gün kişi başına düşen sudan yaklaşık 53 litre tasarruf sağlayacağını belirten yönetim, süs çimlerinin yasaklanmasını istedi. Geçtiğimiz yıl istenen bu düzenlemeden sonra bugüne kadar yaklaşık 1219 kilometre kare çim toplandı. Bundan sonrası için bu gereksiz çimlerin tamamen ortadan kaldırılması ve onun yerine damlama sistemi ile sulanan ağaçlar ve bitkilerin yer alması bekleniyor.

Kongre, temiz enerji ve daha fazlası için milyarlarca vergi teşviki sağlayacak yasaları imzalamaya hazırlanıyor ve Nevada için bu durum yalnızca çimleri toplamaktan daha fazlasını ifade ediyor.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir