Köpekler Neden Üzgün Bakar?

Köpekler Neden Üzgün Bakar?
0

 

Köpeklerin Küçük Emrah Gibi Bakmasının Nedenini Öğrenince Onları Daha da Seveceksiniz

Sevimli dostlarımızdan olan köpeklerin genelde üzgünmüş gibi baktığını fark etmişsinizdir. Bu içeriğimizde tarihten bilgileri de katarak bunun sebebini açıkladık.

Köpekler ve insanlar arasındaki dostluğun izleri tarihin çok eski dönemlerine kadar izlenebiliyor. Bu bağlamda evcilleştirilen köpeklerin, tıpkı günümüzde olduğu gibi insanlara, başta av olmak üzere birbirinden farklı konularda yardımcı olduğunu görüyoruz. Bunun sonucunda iki taraf arasında güçlü bir bağ oluşuyor.

Bahsettiğimiz dönemlerde köpekler daha çok işlevsellikleri için besleniyor olsa da günümüzde bir dost olarak görülebiliyorlar. Hayatına farklı bir ses katmak isteyenler de sevimli dostlarını sahiplenmek üzere barınaklara gidiyorlar. Tam bu noktada yüzlerindeki o üzgün bakış dikkat çekiyor. Peki bu bakış kasıtlı mı yapılıyor? Yoksa sırtlanların güldüğünü sanmamız gibi bir durum mu?

Göz çevrelerinde bulunan kaslar bunu mümkün kılıyor: Peki nasıl?

 

 

Köpeklerin gözlerini açarken göz bölgesinin sağa/sola ve yukarı/aşağı hareket etmesini destekleyen kaslar bulunuyor. Kısaca RAOL (retractor anguli oculi lateralis) ve LAOM (levator anguli oculi medialis) olarak bilinen bu kaslar, içimizdeki o acıma duygusunu dışarı çıkaran bakışın sorumluları diyebiliriz.

Ama bir kurt size böyle bakarsa (ki bakmayacak) siz yine de kanmayın:

İnsanlarla hayvanların etkileşimi sırasında kurtlar ve evcil köpekler birbirlerinden ayrıldı ve bu zamanlarda bildiğimiz iki türü oluşturdu. Yukarıdaki bulguları bilmemizde büyük rol oynayan Portsmouth Üniversitesinden Juliane Kaminski, köpeklerin evcilleştirildikten sonra kurtlardan ayrıldığını ve bu süreçte kaşlarını kaldırabilmek için bu kasları geliştirdiğini söylüyor.

Kurtlara daha çok benzeyen Husky türünde bu kasların görülmemesi de bunu destekler nitelikte:

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir