One UI arayüzü dizüstü bilgisayarlara geliyor!

One UI arayüzü dizüstü bilgisayarlara geliyor!
0

 Samsung dün One UI 4 arayüzünü tanıttı. Bunun üzerine şimdi arayüzün Windows dizüstü bilgisayarlara geleceği ortaya çıktı.

SamsungOne UI 4.0 mobil arayüz tasarımını Windows dizüstü bilgisayarlarına getiriyor. Bu noktada Samsung NotlarGaleri ve Ayarlar gibi şirketin kendi özel uygulamaları bundan etkilendi. Şirket, uygulanan değişikliklerde geçiş yapmayı kolaylaştırmak için Android telefonlardaki mobil arayüze uyacak şekilde tasarladı.

Samsung‘un Ayarlar uygulaması yeni uygulama simgeleri, menü düzenleri ve daha birçok yenilik Windows 11‘deki tasarım değişikliklerine uyacak şekilde ayarlandı. Notlar uygulamasında ise yeni bir menü düzeni, güncellenen simgeler ve yenilenmiş klasörler yer alıyor.

Samsung ve Microsoft uzun süredir işbirliği içinde

Samsung yukarıdaki belirttiğimiz uygulamaların yanında Galeri uygulamasında da değişikliğe gitti. Bu da One UI 4 ile güncellenen son aplikasyon oldu. MicrosoftWindows 11 için kullanılan tasarım dilini elden geçiriyor. Samsung’un da buradaki değişiklikleri işletim sistemine daha mobil bir görünüm katıyor.

SamsungWindows‘a getireceği arayüz değişimine One UI Book 4 adını verdi. Şirketin yaptığı değişiklikler Galaxy Book Pro 360, Galaxy Book ProGalaxy Book Flex 2Galaxy Book ve Galaxy Book Odyssey‘e geliyor. Samsung’un işletim sistemindeki tasarım çabası, yıllardır süren Microsoft işbirliği sonrasında ortaya çıktı. İki şirket başlangıçta Android ve Windows‘u birbirine yakınlaştırmak istedi.

Samsung, Microsoft’a ait olan OneDrive desteğini mobil cihazlarına entegre etti. Microsoft cephesi de Galaxy Fold cihazları için kendi Office uygulamalarını optimize etti. Microsoft ve Samsung’un tüm bunların yanı sıra Android’e özel Xbox Game Pass için özel ortaklığı yer alıyor.

Windows 11 bünyesine gelen özelliğin henüz ne zaman sunulmaya başlanacağı hakkında henüz bir bilgi yer almıyor. Bu konuda detaylı bir bilgi edinmek için Samsung tarafından gelecek yeni bir açıklamayı beklemek durumunda kalıyoruz. Genel olarak değişikliklere baktığımızda özellik açısından herhangi bir değişikliğin yer almadığını görüyoruz. Bu noktada yalnızca tasarımsal anlamda farklılıklara gidilmiş görünüyor.

Samsung‘un şu an çoğu amiral gemisi telefonu mesaj göndermek, bildirimleri yönetmek, telefonu kullanmak ve daha fazlası için özel entegrasyonlar içeriyor. Bu noktada Windows ile kolay bir kullanım imkanı sunuyor.

Sizler Windows dizüstü bilgisayarlardaki One UI 4 arayüzü hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından belirtmeyi unutmayın!

Kaynak:https://technewsspace.com/samsung-brings-one-ui-design-elements-to-its-windows-laptops/.
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir