Parola Hatırlamaya Son: Microsoft Hesaplarını Parolasız Kullanma Özelliği Duyuruldu

Parola Hatırlamaya Son: Microsoft Hesaplarını Parolasız Kullanma Özelliği Duyuruldu
0

Microsoft, Microsoft hesaplarının artık parolasız kullanılabileceğini açıkladı. 

Kullanıcılar, Windows Authenticator uygulamasıyla hesaplarına giriş yaparken hesaplarının parola gerektirme özelliğini tamamen devre dışı bırakabilecek.

Bilindiği üzere birçok platform ve uygulama, SMS veya uygulama içi onaylamalarla kullanıcı girişlerine izin vermekte. Bu yöntemi Windows Authenticator uygulamasıyla uzun süredir kullanmakta olan Microsoft, artık kullanıcı hesaplarının tamamen parolasız olmasına imkan tanıyor.

Microsoft’ta güvenlik, uyumluluk ve kimlik sorumlusu olarak görev yapan kurumsal başkan yardımcısı Vasu Jakkal, özellik hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Siber güvenlik alanında saldırı yüzeyleri önemli ölçüde arttı; bu da güvenlik girişimlerimizi hızlandırmada önemli bir rol oynadı. Parola kullanımını bırakmayı Microsoft olarak kurum içinde denemeye başlamıştık ve şu anda neredeyse kimse parola kullanmıyor.”

Parola kullanımı tamamen devre dışı bırakılabiliyor:

Microsoft hesabının parolasını kaldırmak da bir hayli kolay. Microsoft Authenticator mobil uygulamasını indirdikten ve kişisel Microsoft hesabınıza bağladıktan sonra account.microsoft.com adresinde gelişmiş güvenlik seçenekleri seçiliyor, ardından ek güvenlik bölümünde parolasız hesaplar etkinleştiriliyor.

Parolasız kimlik doğrulamanın getirileri oldukça açık. Çoğu insan kendi parolasını kendi yaratmakta ve güvenli ve hatırlanabilir bir parola yaratmak pek kolay bir şey değil. Bu durumda insanlar genelde parolalarını tekrar tekrar kullanıyor ve bu da güvenlik zaafiyetlerine neden oluyor; zira bir hacker parolalardan birine eriştiğinde kurbanın diğer birçok hesabına da erişebiliyor.

Kaynak:https://www.theverge.com/2021/9/15/22675175/microsoft-account-passwordless-no-password-security-feature.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir