Sağlık Çalışanları Hakkında Yeni Yasa Tasarısı Kabul Edildi

Sağlık Çalışanları Hakkında Yeni Yasa Tasarısı Kabul Edildi
0

Sağlık Çalışanlarına ve Kadına Şiddeti Önlemeye Yönelik Yasa Tasarısı Mecliste Kabul Edildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık çalışanlarına ve kadınlara yönelik şiddeti ve mağduriyetleri önlemeye yönelik yasa tasarısının mecliste kabul edildiğini duyurdu.

Doktorlar bazı durumlarda hastalarla ciddi problemler yaşayabiliyor ve bu problemler bazı davaları da beraberinde getirebiliyor.

Doktorlar, malpraktis davalarının ve sürekli artan şiddet olaylarının kendileri için büyük zorluklar oluşturduğunu belirtmişti. Bugün ise Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca malpraktis davalarıyla ilgili yeni alınan kararı paylaştı. Gelin, kararın detaylarına ve Koca’nın açıklamalarına birlikte bakalım.

Malpraktis davalarında bir kasıt olmadığı sürece tazminatı devlet üstlenecek!

Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamalarına geçmeden önce, malpraktis davalarının ne anlama geldiğinden kısaca bahsedelim.Bu davalar, doktorların yanlış bir karar verdiği düşünüldüğü durumlarda açılan davalara verilen isimdir. Tıbbi olarak eksik veya yanlış yapılan bir tedavi veya ameliyatla karşılaşıldığında hastalar, doktora maddi ve manevi olarak tazminat davası açabiliyor.  

Bununla birlikte tedavi ve ameliyatlar sırasında ‘kasıtlı’ yapılan hatalarda gerekli tazminat yine şikayetçi olunan sağlık çalışanları tarafından ödenmeye devam edecek. Böylelikle de hem elinden geleni yapan sağlık çalışanlarımızın hakları hem de hastaların bu konuda elde ettiği haklar korunmuş oldu.

Sağlık çalışanlarına ve kadınlara yönelik şiddet ağır cezalarla karşılaşacak

Söz konusu yasa tasarısının dikkat çeken önemli bir diğer gündemi ise şiddet olaylarına yönelik oldu. Buna göre artık sağlık çalışanlarına ve kadına yönelik şiddet davalarında ‘düzgün görünüm’ gibi gerekçeler iyi hal indirimi için kabul edilmeyecek. Ayrıca her türden şiddet olayına yönelik olarak cezalar da ağırlaştırılacak.

Söz konusu yasa tasarısı ile ilgili açıklama yapan Koca, “Sağlıkta şiddet suçu işleyenler, duruşmalarda kendilerine yakışanı giyebilirler. Yeni düzenlemeye göre, ‘düzgün’ görünüm iyi hal indirimi sayılmayacak. Sağlıkta kasten yaralama suçu işleyenler yargılama sırasında, hiçbir şey olmamış gibi aramızda dolaşamayacak.” ifadelerini kullandı.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir