Sıfır Araçlar 6 Ay ve 6 Bin Kilometre Geçmeden Satılamayacak

Sıfır Araçlar 6 Ay ve 6 Bin Kilometre Geçmeden Satılamayacak
0

Ticaret Bakanı Resmen Açıkladı: Sıfır Araçlar, 6 Ay ve 6 Bin Kilometre Geçmeden Satılamayacak

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, otomobil piyasasını normale(!) döndüreceğine inanılan düzenlemenin detaylarını açıkladı. Düzenleme, Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, otomobil piyasasının normale dönmesi, en azından otomobillerin birer yatırım aracı olmaktan çıkması için bir düzenleme üzerinde çalışıldığından bahsetmiştik. İddialara göre sıfır otomobiller, satın alındıktan sonra ya 6 ay süreyle ya da 5.000 kilometre yol yapmadan satılamayacaktı. Şimdiyse bu konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, konuyla ilgili resmi açıklamalar yaptı.

Kayseri’de düzenlenen bir etkinlik kapsamında gazetecilerle bir araya gelen Bakan Muş, otomobil piyasası ile ilgili düzenlemenin genel anlamda hazır olduğunu söyledi. Düzenlemenin detaylarına da değinen Mehmet Muş, geçtiğimiz günlerde gündeme gelen iddiaları genel anlamda doğrulamış oldu

Ticaret Bakanı tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Bir bakıyorsunuz sıfır ikinci el araç ilanları var. Dolayısıyla yeni araç alınıyor ve üzerine daha büyük rakam konularak satılıyor. Otomobil fiyatlarında birbirini tetikleyen durum söz konusu. Yönetmeliği hazırladık. İlk tescilden sonra şirketler, galeriler ve kiralama şirketleri için 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçların satışına kısıtlama getiriyoruz. Gerçek anlamda ihtiyacı olanlar alsın. Gerçek anlamda ikinci el olacaktır böylece. Şirketlerde ortak fiyat belirleme veya piyasayı manipüle gibi konular varsa o Rekabet Kurulu’nun görev alanı ve soruşturma açtı, inceliyor. Varsa yanlışlık gereğini yapar yoksa kapatır. Yönetmelik yayınlandıktan sonra vatandaşın birinci elde daha fazla erişime ulaşacağını düşünüyoruz. İkinci el sıfır diye bir ilanla karşı karşıya kalmayacağız.”

Ticaret Bakanı Mehmet Muş tarafından yapılan açıklama, düzenlemenin artık kesinleştiğini gözler önüne seriyor. Ancak bu konuda henüz herhangi bir düzenlemenin meclise gelmediğini ya da Resmi Gazete’de yayımlanmadığını hatırlatalım.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir