TURKOVAC’tan Sonra İlaç Gibi Haber: VLP Aşısı, Tüm Mutasyonlara Karşı Etkili

TURKOVAC’tan Sonra İlaç Gibi Haber: VLP Aşısı, Tüm Mutasyonlara Karşı Etkili
0

TÜBİTAK çatısı altında geliştirilen VLP aşısından sevindirici bir haber geldi. Aşı çalışmalarına katılan Doç. Dr. Ümit Savaşçı, VLP aşısının diğer mutasyonlara karşı etkili olduğunu ve herhangi bir yan etkisinin olmadığını açıkladı.

Türkiye’de aşı çalışmaları hız kesmeden devam ederken, TURKOVAC‘ın ardından yine Türk bilim insanları tarafından geliştirilen VLP aşısından da sevindirici bir haber geldi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’ın FAZ-2 çalışmasında gönüllü olduğu VLP aşısının, diğer varyantlara karşı etkili olduğunu açıklandı.TÜBİTAK Covid-19 Türkiye Platformu tarafından geliştirilen VLP aşısının tüm mutasyonlardan etkilenmeyecek 6 farklı izotopu olduğunu belirten Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Savaşçı, bu zamana kadar aşının herhangi bir yan etkiye sebep olmadığının da altını çizdi.

VLP aşısını sonbahara yetiştirmeye çalışıyoruz

Yaklaşık 1,5 yıl önce başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 virüsü çeşitli mutasyonlara uğramış, bu mutasyonlar da en az ilk hali kadar insanlık için tehlike unsuru oluşturmuştu. Bu mutasyonların çıkmasıyla birlkte farklı ülkelerde geliştirilen COVID-19 aşılarında bakılan ilk özelliklerden biri de diğer mutasyonlara karşı etkili olup olmadığıydı.

Sağlık Bakanlığı, Türk bilim insanları tarafından geliştirilen TURKOVAC isimli COVID-19 aşısının FAZ-3 aşamasına geçtiğini belirterek hepimiz için sevindirici bir haber vermişti. Bu haberin ardından TÜBİTAK çatısı altında geliştirilen ve virüs benzeri parçacıklara dayalı (VLP) aşısının da diğer mutasyonlara karşı etkilil olduğu açıklandı.

VLP aşısını önümüzdeki sonbahar aylarında hazır etmek için sıkı bir çalışma içerisinde olduklarını dile getiren Doç. Dr. Savaşçı, aşı hakkında şu açıklamalarda bulundu; “Bakanımız da yaptırdı, herhangi bir yan etki açıklanmadı. Umduğumuz gibi koruyuculuk oranı yüksek olursa mekanizma olarak da en çok mutasyonun olduğu 6 tane epitopu da etkilemediği için çok güçlü varyantlara karşı etkili olabileceğini düşündüğümüz aşı yapısında olduğu için çok umutluyuz. Gurur kaynağımız Turkovac aşımızda üretim aşamalarının başlayacağı gibi bir ümide kapıldık. İkinci ve bence daha güzel bir haber de aslında VLP aşısının Faz-2 çalışmalarına geçip, Faz-3 çalışmalarından sonra da etkinlik yüksek olursa mutasyonlara karşı da çok yüksek oranda etkili olacağını düşünüyoruz.”

 
Kaynak :https://www.cnnturk.com/turkiye/vlp-asisi-tum-mutasyonlara-karsi-yuksek-oranda-etkili 
 
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir