Yeni Yerli Otomobil Amperino’ya Bakanlıktan Destek

Yeni Yerli Otomobil Amperino’ya Bakanlıktan Destek
0

Yeni Yerli Otomobil Amperino’ya Bakanlıktan Milyonlarca Liralık Destek: 2025’te Yollara Olacak

 

Bursa’nın İnegöl ilçesinde bulunan şirketler ortaklığında geliştirilen yeni elektrikli otomobil Amperino’ya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan destek geldi. Aracın, 2025 yılında yollarda olmasının planlandığı ifade edildi.

2023’te yollarda olması beklenen Türkiye’nin yerli ve milli otomobili TOGG, tüm Türkiye tarafından heyecanla bekleniyor. Bu bekleyiş sürerken şimdi yaşanan yeni gelişmeler ise ülkemizde geliştirilen yeni bir otomobilin yakında bizlerle buluşabileceğini ortaya koyuyor.

Geçtiğimiz yıl, Bursa’nın İnegöl ilçesinde bulunan şirketlerin elektrikli bir otomobil projesi üzerinde çalışmak için ortaklık kurduğu duyurulmuştu. İnegöl’de üretilecek bu otomobilin isminin de ‘Amperino’ olacağı ifade edilmişti. Şimdi ise projeyle ilgili önemli gelişmeler yaşandığı açıklandı.

Bakanlıktan 2025 yılında yollarda olması planlanan Amperino’ya destek

Şehir içi gibi kısa mesafelerde kullanılmak üzere geliştirilen Amperino’nun Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan destek geldi. Buna göre Saloni Mobilya, Erhun Metal, Yol Mobilya Orimak Makina ve İyon Mekatronik işbirliğinde üretilecek olan araç, bakanlıktan 66 milyon liralık ucu açık teşvik aldı. Ayrıca, başlangıç olarak verilen bu miktarın 300 milyon TL’ye kadar çıkabileceği belirtildi.

Amperino ismi verilen ve 3 kişilik olması planlanan otomobilin 2024 yılındaki Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenmesi planlanıyor. Ayrıca ilk aracın 2025 yılında yollarda olmasının amaçlandığı, 90 kilometre hıza ve 150 kilometre menzile sahip olacağı da gelen açıklamalar arasında bulunuyor.

Amperino Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Canseven de yaptığı açıklamalarda, aracın bütün kritik teknolojilerinin kendilerine ait olduğunu belirtirken gövde kısmında keten esaslı bir malzeme olan Bio Fiber kullanılacağını aktardı. Böylece aracın, terk edildiğinde kendi kendine çözünerek doğaya karışabileceği ifade edildi. Canseven son olarak 1-2 hafta içerisinde ilk şasi prototipi yürütüp testlere başlayacaklarını da sözlerine ekledi.Kaynak: https://www.ntv.com.tr/otomobil/amperinoya-bakanliktan-destek-elektrikli-otomobil-2025te-yollarda-olacak,JYpi_xjuo0KTGHy9g8lmWQ 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir