Astronomlar Yıldızlardan Güçlü Uzaylı Sinyaller Alıyor

Astronomlar Yıldızlardan Güçlü Uzaylı Sinyaller Alıyor
+ - 3

Güçlü Uzaylı Sinyallerin varlığını, “Seti” (Search for Extra-Terrestrial Intelligence) (Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırması) Astronomlar dünya dışı gezegenden aldıklarını belirtiyorlar. Astronomlar yabancıların iletişim kurma amaçlı olabileceğini düşündükleri gizemli radyo sinyali devamlı kaydediyor. Çok güçlü olarak alınan bu sinyalleri Rus radyo teleskobu olarak isimlendirilen Ratan-600’ün yakaladığı tespit edilmiş. Kayıt altına alınan bu sinyaller şimdiden pek çok spekülasyon yaratmış durumda. Kaynak olarak algılanan bu güçlü sinyaller geleceğin teknolojik zeki yaşam beyinlerinin başlangıcı olabilir.

Bilim kurgu kategorisinde izlediğimiz fantastik, anime, vs birçok filmler her ne kadar hayal ürünü gibi görülse de, gerçek yaşanmış, hayali düşüncelerin kurgulanarak günümüz teknolojisi ile harmanlanmış ve film haline getirilmiş formlar olduğunu bir kez daha iyi düşünmek gerekir.
hd-164595-b

95 ışık yılı “wiki” uzaklıkta ve HD 164595 yıldızının yörüngesinde bulunan HD 164595b gezegeninden güçlü sinyalin tespit edildiğini SETI, raporunda belirtiyor. Sinyallerin alındığı gezegen yaklaşık Neptün boyutlarda. Gezegen yaşadığımız dünya normlarına göre Güneş sistemimiz ile %99 aynı orantıda.Yapılan araştırmalar gizemini koruduğu için insanoğluna heyecan veriyor. Bilim adamları hatta orada canlı organizmaların da olabileceğine inanıyor. Astronom, “Douglas Vakoch” konu hakkındaki,

HD 164595 sinyali merak uyandırıcı çünkü güneşe benzeyen bir yıldızın yakınından geliyor ve eğer yapaysa, sinyalin insanlığın ötesinde yetenekli bir uygarlık tarafından yapılmış olduğu açıkça anlaşılıyor.

düşüncelerini ifade ediyor.

uzaylilar

Dünya insanları ile iletişime geçen bu uygarlığın, Kardaşev ölçeğine göre Tip 1 “wiki” sınıfına girdiğini düşünebiliriz. Bilim adamlarına göre alınan bu sinyallerin kaynağında zeki canlı türlerinin olabileceği düşünülüyor.Ancak, bu sinyalin “Kütleçekimsel merceklenme ” diye adlandırılan bir yansıma olabileceği de belirtilenler arasında olduğunu bilmemizde fayda var.

Yazar Hakkında

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. Visitor Rating: 5 Stars

 2. 6 sene önce

  Adnan Bey Merhaba;

  Network Dizayn üzerindeki yazılarınızı uzun yıllardır takip etmekteyim sert mizacınızdan dolayı yazılarınıza çok yorum yazmak istememiştim. Son 2 yıldır Platformunuzda ciddi iyileşmeler ve ekip kadrosu ile Marka ismi olarak profesyonel çalışmalar görmekteyiz. Rank değerleriniz ve kadro olarak sizleri tebrik ediyor, Bu klasmanda sizleri daha geniş makale yelpazesinde görmek istiyoruz. Okuyucu kitlesi olarak Benchmark testlerinde %30 luk dilime girmeniz durumunda sizlere Seo yapılandırması olarak güzel bir teklif sunabilirim. İyi çalışmalar

  • Canan hanım merhabalar;
   Web sitemizi takip ettiğiniz için öncelikle çok teşekkür ederim. Görüntümün sert olması sizi yanıltmasın lütfen. Oldukça duygusal ve gerçekciyimdir.
   Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk de çok sert bakışlı bir imaj sergiler. Ancak, yaptıklarını değerlendirdiğimizde kimse bu sert imajı algılamaz. Önemli olan düşünceleri ve yaptıklarındaki başarılardır.
   Her zaman platformumuzda yorum bırakabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için büyük değer taşır ve saygı ile iyi veya kötü yorumları dahi severek cevaplarız. Daha geniş klasmandaki çalışmalarımız devam edecek. Düşüncelerimiz haber sitesi olmak değil, haberin kaynağı olma yönündedir.
   Öncelikle okuyucu kitlesinin bilinçlenerek neyi okuduğunu anlaması ve anladıklarına yorum yazarak web gelişimine katkı sağlayacak konuma gelmesi bizim için en önemli konudur.
   Toprağa ekilen bir çiçeğin, bir günde filizlenmesi nasıl ki doğaya aykırı ise bizim de istenilen seviyeye gelmemiz gelişim sürecinin bir parçası durumundadır. Bu gelişimin bir parçası olarak, sunumunuzu her zaman yazabilirsiniz. Önerileriniz bizim için bir projedir ve her zaman değerlendirilir.Web sitemize değer katacak bu güzel düşüncelerinizden dolayı ayrıca teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.