ContextEdit ile Herhangi Bir Dosya Uzantısının Sağ Tıklama ile İçerik Menüsünü Düzenleme

ContextEdit ile Herhangi Bir Dosya Uzantısının Sağ Tıklama ile İçerik Menüsünü Düzenleme
0

Windows’un sağ tıklama bağlam menüsü, farklı dosya / klasör seçeneklerine kolay erişim sağlayarak kullanıcıların verimliliğini artırmayı amaçlamaktadır. Kopyala, kes, yeniden adlandır.

Bazı genel seçeneklerin yanı sıra, belirli dosya türüyle ilgili ek seçenekler sunar. Dosya türünü tanımak ve ilgili seçenekleri bağlam menüsünde görüntülemek için gereken bilgiler Windows Kayıt Defteri’ne kaydedilir. 
 
Masaüstü bağlam menüsüne özel uygulama kısayolları ve URL’ler eklemenize izin veren 7CMenuEditor.INC (burada incelendi) adlı bir bağlam menüsü düzenleyicisini ele aldık.
 
 HKEY_CLASSES_ROOT kayıt defteri kovanı, tüm dosya uzantılarıyla ilgili bilgiler içerir ve seçilen herhangi bir dosya uzantısının bağlam menüsü girişlerini eklemenizi ve kaldırmanızı sağlar. 
 
Ancak, birden fazla dosya türünün bağlam menüsüne giriş eklemek isterseniz, oldukça sıkıcı ve zaman alıcı bir iş haline gelir. Dahası, acemi kullanıcılar için Windows Kayıt Defteri ile uğraşmak önerilmez.

ContextEdit Tüm dosya uzantılarının bağlam menülerini kişiselleştirmenize izin veren basit ama güçlü bir uygulamadır. Hem yerel hem de yüklü uygulamaların dosya uzantılarını Windows Kayıt Defteri‘nden okur ve bunları her birinin sağ tıklama bağlam menüsünü özelleştirmenize izin veren bir listede gösterir.

Uygulamanın arayüzü 3 panele ayrılmıştır. Sol bölmede, yerel ve üçüncü taraf yardımcı programlarının uzantılarının bir listesi bulunur. Sağ üst bölmede, seçilen uzantının kabuk komutları, sağ alt bölmede ise seçilen dosya uzantısının tüm içerik menüsü işleyicileri görüntülenir. Yeni bir giriş oluşturmak için önce uzantı listesinden bir uzantı seçin.

 

Şimdi yeni bir giriş oluşturmak için Yeni’ye tıklayın. Öncelikle, yeni komut için bir iç ad girmeniz, Menü metnini (içerik menüsünde görünecek metin) girmeniz ve ardından yeni eklenen içerik menüsü seçeneğiyle çalıştırmak istediğiniz komutu girmeniz gerekir. Bağlam menüsünden seçeneği seçtiğinizde çalıştırmak istediğiniz uygulamayı belirtmeyi de seçebilirsiniz. Örneğin, metin dosyalarını açmak için MS Word eklemeyi seçebilirsiniz. Tüm ayarlar yapıldığında, Tamam’ı tıklayın.

 

Tıklandığında, seçilen dosya uzantısının sağ tıklama bağlam menüsüne yeni giriş eklenecektir. Benzer şekilde, yerel veya yüklü uygulamaların dosyaları için yeni girişler oluşturabilirsiniz.

Sonuçta, bu araç Windows Kayıt Defterini el ile düzenlemek zorunda kalmadan herhangi bir dosya türünün içerik menüsü girişlerini hızlı bir şekilde özelleştirmenize olanak sağlar. 

 
Uygulama, Windows XP, Windows Vista, Windows 7 ve Windows 8’in hem 32 bit hem de 64 bit sürümlerinde çalışır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir