Blogunuzu Tanıtın

Blogunuzu Tanıtın
0

Googe ürünlerinden, Blogger ile Blog açtı iseniz, yeni bir hayata başladığınızı söyleyebilirim. Artık bir arkadaşınız, sırdaşınız, yalnızlıktan sıkılmayacak bir dostunuz var demektir. Şu anda bu duyguları yaşamasanız da kısa bir süre sonra yaşayacağınızı garanti edebilirim. En sevdiğiniz arabanıza, nasıl ki en güzel aksesuar beğeniyorsunuz, blog’unuzun güzel görünmesi için de, aynı sevgi ile gadget ve eklentiler aramaya başlayacaksınız.

Blog yazılarınız fazlalaşacak, görünüm temanız güzelleşerek, ekleyeceğiniz yeni araçlarla web de insanlığın hizmetine sunacaksınız. Sonuç olarak blog’unuzu tanıyacaksınız. Blog’da yazı yazmak, tema değişmek, gadget ve eklentilerle blog’unuzu hazırlamak, blogunuzun tanınması için yeterli olacak mı? Hayır. Blogunuzun tanınması, duyulması için yapmanız gereken başka işleriniz de olacak.

blogger-ipuclari

Yazılarınızın tanınması için ipuçları :

1. Blog’unuzu öncelikle, Google+‘ya bağlamanız çok önemlidir. Blogger profilinizi, Google+’ya bağlayarak blog topluluğu oluşturabilir, topluluklara girerek takipçi sayınızı artırabilirsiniz. Blog’larınızı Google+ profilinize bağlamak, içeriğinizi çevrelerinizle ve herkesle paylaşmayı kolaylaştırır ve hedef kitlenizi genişletir.

Google+ profilinizde blog’larınıza ek olarak diğer çevrim içi içeriğinize bağlantı verebilir, bu şekilde diğer kullanıcıların web üzerindeki faaliyetlerinizi görmesini kolaylaştırabilirsiniz.

Geçiş işleminin tamamen isteğe bağlı olduğunu unutmayın. Blogger profilinizi Blogger blog’larınızda kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu seçenek sadece blog’ları ile Google+ profillerini ilişkilendirmekte sakınca görmeyen kullanıcılar içindir. Google+ profilleri hakkında , geniş bilgiye mi ihtiyacınız var, inceleyin.

2.Her zaman yazdığınız ve önem verdiğim konuların başında gelen; Kaliteli ve özgün yazı yazarak kayıtlarınıza gereken özeni gösterin. Dil bilgisi hatası ve kötü yazılmış bir blog’u kimse okumaz.

3. Arama motorlarını unutmayın. Blogger’un Arama Tercihleri özelliklerini kullanarak içerik arayan kişilere kolaylık sağlayarak onlara makalenizi sunmaya yardımcı olun.

4. Dinamik blog da kullanamadığımız ancak klasik bloglar için kullanılır olan e-posta ilegönder özelliğini etkinleştirin. Bu özellik kullanıldığında, kişiler yayınlarınızı arkadaşlarınıza yönlendirerek önerebilir. Bu, blo’unuzun tanıtımını yapmanın farklı bir yoludur. Bu ayarlar;

Yerleşim → Blog Kayıtları → E-Posta ile gönderme bağlantılarını göster sekmesini işaretleyin. Eski ayarları kullananlar için Ayarlar → Temel sekmesi içinde bulunur.

5. Site içerik takibi kısmınızı açın. Ayarlar → Diğer → Site içerik takibi → Blog içerik takibine izin ver seçeneğinde tümü işaretleyin.

6. Blog’unuz arama listelerinde görülüyor mu kontrol edin. Ayarlar → Temel → Gizlilik sekmesinde “Düzenle” ismine tıklayarak evet’i seçin. Seçili değilse evet olarak ayarlayın ve blog’unuzu kaydedin. Blog’unuz arama motorlarınca taranmıyor, aramalarda yazılarınız çıkmıyorsa bu alanı kontrol etmenizi öneririm.

7. Belirli periyotlarda yazılarınızı düzenli olarak güncelleyerek yayınlayın. Göndereceğiniz blog yazılarınıza orantılı olarak okuyucu kitlenizde bir artış olur.

8. Hedef kitlenizi oluşturun. Hedef kitlenizi oluşturmanızın en iyi yolu, yazılarınızla belirli bir kitleye odaklanarak, o konuda yazılar yazın. Oluşturulan bu kitle ziyaretçi akışınızı değiştirerek, okuyucu kitlenizin artmasına neden olur.

9. Gün içinde e-mail aracı ile birçok e-posta göndeririz. Blog’unuzun URL’sini e-postanıza imza olarak ekleyin.

10. Adresinizi blog arama sitelerine ve dizinlere gönderin. İnsanlar her gün blog içeriklerine bakıyor. Siz de o liste içinde misiniz kontrol edin olmaya çalışın.

11. Aktif olarak yorum yapın. Yorumunuzu okuyup ilgilenen herkes profilinize tıklayarak blog’larınıza göz atabilir. Ancak yazı ile ilgisi olmayan ve sırf blog’unuza bakmaları için link bırakırsanız spam olarak algılanırsınız. Bu durumu yaşamak isteyeceğinizi düşünmüyorum. Kimse bile bile spam olarak anılmak veya ceza almak istemez.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir