Netflix, Türkiye’deki Trafiğini Yüzde 25 Azaltacak

Netflix, Türkiye’deki Trafiğini Yüzde 25 Azaltacak
0

Netflix, İnterneti Rahatlatmak İçin Türkiye’deki Trafiğini Yüzde 25 Azaltacak

Dünyanın önde gelen çevrimiçi dizi ve film platformlarından Netflix, koronavirüs salgını sırasında Türkiye’deki internet altyapısını rahatlatmak amacıyla telekomünikasyon ağları üzerindeki Netflix trafiğini yüzde 25 azaltacağını açıkladı.
Dünya genelinde 500 binden fazla insana bulaşan ve 20 bini aşkın insanın hayatına mal olan COVID-19 pandemisi, milyonlarca insanın evlerine kapanmasına yol açtı. Şayet içinden geçtiğimiz dönemde yapılması gereken en doğru şey de bu. Fakat uyguladığımız bu sosyal izolasyon, internet altyapısında belki de tarihte hiç olmadığı kadar yoğun bir trafiğe neden oluyor. Evde geçirdikleri süreleri daha eğlenceli kılmak isteyen kullanıcılar, Netflix gibi film ve dizi platformlarının dibini sıyırıyor desek yeridir.
Netflix, yoğun talep ile başa çıkmak ve Türkiye’deki internet altyapısını rahatlatmak amacıyla, telekomünikasyon ağları üzerindeki Netflix trafiğini yüzde 25 azaltacağını duyurdu. Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Netflix İçerik İletiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ken Florance, trafiğin azaltılacak olmasının yayın kalitesinde herhangi bir değişikliğe yol açmayacağını söyledi.

“Trafikteki bu azalmaya rağmen üyelerimiz tercih ettikleri plan kapsamında yer alan Ultra Yüksek Çözünürlük (UHD), Yüksek Çözünürlük (HD) veya Standart Çözünürlük (SD) seçeneklerinden faydalanmaya devam edebilecek” diyen Florance, Türkiye’de önümüzdeki 30 gün boyunca uygulanacak bu yöntemin telekomünikasyon ağları üzerinde önemli bir rahatlama sağlayacağına inandığını ifade etti.
Bu arada Netflix, ‘sosyal izolasyon’ çağrılarına kulak asmayanlara yönelik olarak ‘Spoiler Billboard’ adında dikkat çeken bir kampanya başlattı. Kütüphanesindeki en popüler dizilerin kritik sahnelerini sokak panolarına verdiği ilanlarla açıklayan dijital yayın platformu, spoiler’lı billboard’ları ile müşterilerini sokaktan uzak tutmayı amaçlıyor.

kaynak: https://www.trthaber.com/haber/turkiye/netflixten-turkiye-karari-470631.html

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir