YouTube Artık Platformdaki Tüm Videolarda Reklam Göstereceğini Açıkladı

YouTube Artık Platformdaki Tüm Videolarda Reklam Göstereceğini Açıkladı
0

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu YouTube, yakın zamanda kullanıcıların canını sıkacak reklam kararını açıkladı. Açıklamalara göre YouTube, artık her videoya reklam yerleştirecek. Küçük içerik üreticilerin videolarından elde edilen gelir, bu üreticilerle paylaşılmayacak.

 
Diğer anlamda; Hamallığı yayıncı yapacak, Youtube da Yükleme, sunucu yer kaplama parasını yayınlanan videodan reklam ismi ile kapacak. Bu düşünce ile tüm yayıncılar video yüklemeyi bırakır. Zaten bende dahil birçok yayıncı video yüklemeyi bıraktı.

Premium hizmetimizi denediniz mi?” gibi cümlelerle kimi kullanıcısına ‘illallah’ ettiren video paylaşım platformu YouTube, kullanıcıların pek tasvip etmeyeceği bir karar aldı. YouTube, artık bütün videolara reklam yerleştirecek. 1 Haziran’dan itibaren yürürlüğe girecek uygulamadan elde edilen gelir, maalesef küçük içerik üreticileriyle paylaşılmayacak.

YouTube, ‘Premium’ üyelik tipini kullanıma açtığından beri videolardaki reklam miktarını artırmış; hatta kimi videoların başına 2 giriş reklamı koymaya başlamıştı. Premium hesap kullanımını teşvik eden bu uygulama kullanıcılar tarafından hoş karşılanmasa da kısa sürede kendine alıştırdı. Ancak sosyal medya devi YouTube, olayı biraz daha ileri götürdü ve yakın zamanda tüm videolarda reklam bulunacağını açıkladı.

Reklam geliri programına dahil olmayan videolarda da reklam verilecek: 👷👷👷

2,3 milyar aktif kullanıcıya sahip video paylaşım sitesi YouTube, yakın zamanda yaptığı açıklamada aldığı reklam kararını şu sözlerle belirtti: “YouTube, platformdaki tüm içerikten para kazanma hakkına sahiptir ve reklamlar, YouTube İş Ortağı Programı’nın parçası olmayan kanalların videolarında gösterilebilir”

İçerik üreticileri, bu kararın YouTube’daki büyümelerini büyük oranda etkileyeceğinden endişeli.

 
Zira ‘YouTube İş Ortağı Programı’nın parçası olmayan YouTuber’ların videolarında reklam bulunmaması, potansiyel izleyiciyi pozitif yönde etkileyen bir özellik. Ancak bu kararla YouTube hem küçük çaplı üreticilerin üzerinden gelir elde edecek hem de bu üreticilerin izlenebilirliği kötü yönde etkilenecek. Yine önceki gibi YouTube Premium üyeliğine sahip olanlar, bu reklamlara maruz kalmadan sitede akıcı şekilde dolaşabilecek. Tüm videolarda reklam gösterilmesi kararı, 1 Haziran’da yürürlüğe girecek.


Kaynak :https://t24.com.tr/haber/you-tube-1-haziran-dan-sonra-tum-videolara-reklam-koyacak,953989

 
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yorum Yap